Co robi adwokat? Obowiązki i zarobki

Co robi adwokat? Obowiązki i zarobki

Adwokat jest prawnikiem, który świadczy prawną pomoc. Sprowadza się ona do udzielania prawnych porad, opracowywania prawnych opinii czy projektów aktów prawnych. Reprezentuje on także swoich klientów przed sądami czy urzędami. Poznaj jego obowiązki. Dowiedz się, ile kosztują usługi adwokackie. Sprawdź, jak znaleźć specjalistę dzięki naszemu artykułowi!

Kto to adwokat i jakie ma obowiązki?

Zastanawiasz się, kto to adwokat? Jest prawnikiem, który zdał egzamin wstępny, który zorganizował Minister Sprawiedliwości oraz odbył aplikację adwokacką. Do głównych obowiązków zalicza się:

 • udzielanie pomocy prawnej,
 • tworzenie aktów,
 • opracowywanie opinii,
 • reprezentacja przed sądami i urzędami,
 • przeprowadzanie koniecznej dokumentacji.

Dobrego adwokata można poznać po takich cechach jak dyskrecja, niezawodność, profesjonalizm, lojalność, komunikatywność czy empatia. Wymagana jest także znajomość przepisów. Skuteczna argumentacja to podstawa.

Kogo wybrać: adwokata czy radcę prawnego?

Adwokat to zupełnie inny zawód niż radca prawny. Profesje te są jednak do siebie podobne. Kiedyś ich uprawnienia były różne. Aktualnie są w zasadzie jednakowe. Główną różnicę stanowi wymóg zdania innego egzaminu po aplikacji czy wpisanie do innego rejestru. Radca prawny jest jednak ograniczony – nie powinien pozostawać w stosunku pracy z danym podmiotem zewnętrznym. Wówczas nie może on odgrywać roli obrońcy w karnych procesach. Dotyczy to spraw karnych i karnoskarbowych.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Decydując się na usługi adwokackie, weź pod uwagę rejestr adwokatów. Istotna jest przede wszystkim renoma prawnika czy specjalizacja. W ten sposób wybierzesz najlepszego specjalistę. Dzięki temu będziesz mieć zagwarantowane korzystne zakończenie sprawy. Dobrze jest także wziąć pod uwagę lokalizację adwokata. Najlepiej, aby specjalista oferował usługi w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Warto wtedy skorzystać z konsultacji na żywo. Zaoszczędzisz także w ten sposób długich i drogich podróży.

W jaki sposób znaleźć adwokata?

Szukasz adwokata w Kielcach czy innym mieście? Wykorzystaj w tym celu Krajowy Rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich, dostępny w Internecie. Wystarczy wpisać dane takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • miasto.

Liczy się przede wszystkim doświadczenie w sprawach z różnych praw, a więc karnego czy cywilnego.

Ile zarabia adwokat?

Zastanawiasz się, ile zarabia adwokat? Cennik usług adwokackich jest różny i zależny od sprawy. Na koszt wpływa jej charakter, a więc:

 • ilość pism do sporządzenia,
 • liczbę czynności i ich złożoność,
 • dowody do przeprowadzenia,
 • liczbę porad prawnych.

Za sprawę do 500 złotych zapłacisz 90 złotych. Za 500-1500 honorarium adwokata wynosi 270 złotych. Sprawa o zapłatę 1500-5000 złotych to cena rzędu 900 złotych. W dalszej kolejności płaci się 1800, 3600, 5400 , 10 800, 15 000 czy 25 000 złotych.

Na uwagę zasługują rodzaje systemów rozliczenia wynagrodzenia adwokatów. Może być ryczałtowe, a więc jednorazowa wypłata za prowadzenie konkretnej sprawy czy stawiennictwa na terminach rozprawy. Z kolei godzinowe oznaczają stawkę godzinową i rozlicza się je w oparciu o ilość godzin. Inny sposób rozliczania to godzinowy z limitem godzin. Z kolei wynikowe to jednorazowe wynagrodzenie za przeprowadzenie konkretnej sprawy, a więc procent zasądzonego świadczenia pieniężnego na rzecz klienta.

Kiedy usługi adwokackie nic nie kosztują?

W przypadku, gdy osoba nie jest w stanie ponieść kosztów zatrudnienia adwokata, wówczas możliwe jest ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Wtedy honorarium adwokackie opłaca Skarb Państwa, nie natomiast osoba, która korzysta z usług adwokackich.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy