Co zrobić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów nie płaci ich?

Dotknęła Cię niealimentacja? Czy wiesz, że niepłacenie zasądzonych alimentów to przestępstwo? Grozi za to odpowiedzialność karna. Zastanawiasz się, czy eks partnera można zdyscyplinować tak, aby zaczął pomagać finansowo przy dziecku? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, komu zgłosić uchylanie się od obowiązku oraz jakie strategie postępowania są najskuteczniejsze. Z pomocą prawną z pewnością wywalczysz lepsze warunki dla swojego dziecka.
W jaki sposób wyegzekwować zasądzone alimenty?
Wyrok zasądzający alimenty zaliczany jest do orzeczeń natychmiast wykonalnych. Kiedy rodzic uchyla się od obowiązku, można spróbować porozumieć się polubownie, wysyłając wezwanie do zapłaty, co często jest nieskuteczne, dlatego następnym krokiem powinno być skierowanie wniosku o egzekucję alimentów do komornika. Jeśli miejsce pobytu dłużnika jest nieznane, komornik może je ustalić. Doświadczenie w tego typu sprawach ma Kancelaria Komornicza Bartosza Rychlika w Sieradzu.
Postępowanie w przypadku bezskuteczności egzekucji
Jeżeli rodzic w dalszym ciągu uchyla się od obowiązku, warto złożyć wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego do prezydenta miasta, burmistrza lub wójta, zgodnie z miejscem zamieszkania wierzyciela. Jedną z najskuteczniejszych metod ściągania alimentów jest złożenie zawiadomienia do policji lub prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Dłużnik alimentacyjny podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności. Istnieje możliwość wpisania niealimentacji do Krajowego Rejestru Dłużników, co również mocno zachęca rodzica do respektowania decyzji sądu. Ciekawą opcją jest skarga pauliańska, przydatna w przypadku kiedy dłużnik przepisuje swój majątek na osoby trzecie. Jeśli sąd uzna, że przeniesienie własności jest bezskuteczne, wówczas można prowadzić egzekucję z tych elementów majątku danej osoby.
Środki alimentacyjne od osób trzecich lub instytucji
Można złożyć do sądu wniosek o przyznanie alimentów na rzecz dziecka od jego dziadków, o ile posiadają oni stały dochód oraz dziecko znajduje się w niedostatku. Ostatnią formą pomocy jest fundusz alimentacyjny. Jego wadą są bardzo niskie kryteria dochodowe. Egzekucja alimentów jest trudna i długotrwała, jednak opłacalna. Dłużnicy nie są bezkarni, a dobro dziecka jest najważniejsze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Olbrich Krzysztof Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza
Komornicy woj. małopolskie30-701 Kraków, Ślusarska 8 lok. LU3
-
Mariola Woźnialis Komornik Sądowy Przy Sądzie Rejonowym
Komornicy woj. łódzkie90-361 Łódź, Piotrkowska 270
-
Dr Maciej Kaczmarzyk Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Kluczborku
Komornicy woj. opolskie46-200 Kluczbork, Wolności 12
-
Komornik Sądowy Przy Sądzie Rejonowym w Radomiu Rafał Komar Kancelaria Komornicza w Radomiu
Komornicy woj. mazowieckie26-600 Radom, Żeromskiego 65