Co zrobić, jeśli odziedziczyło się długi po rodzicach?
W życiu zdarzają się różne sytuacje, a jedną z nich może być odziedziczenie długów po rodzicach. To doświadczenie nie należy do najprzyjemniejszych, ale istnieje kilka sposobów radzenia sobie z takim problemem. Więcej na ich temat dowiesz się natomiast z poniższego artykułu.
Zgłoszenie odrzucenia spadku
W momencie otrzymania informacji o spadku po rodzicach warto dokładnie przeanalizować jego skład. Jeśli okazuje się, że dobra materialne są niewielkie lub wręcz nieistniejące, a liczba zobowiązań finansowych przewyższa wartość majątku, można zdecydować się na tzw. odrzucenie spadku. Aby to uczynić, należy wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Proces ten musi zostać przeprowadzony przez spadkobiercę w terminie 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o spadku. Dopóki spadkodawca nie zgłosi oficjalnie odrzucenia spadku, długi będą się sumować.
Przeczytaj również: W jakich sytuacjach odrzucenie spadku jest korzystne?
Rozważenie podziału długów
Jeśli jednak nie chcemy całkowicie zrezygnować ze spadku i jesteśmy świadomi istnienia długów po rodzicach, warto rozważyć możliwość podziału tych zobowiązań na poszczególnych spadkobierców. W tym przypadku każdy z uczestników dziedziczenia będzie odpowiedzialny za swoją część zadłużenia. Taki podział może być dokonany na podstawie proporcji udziałów w spadku, co może sprawić, że długi nie będą tak przytłaczające dla jednej osoby.
Przeczytaj również: Kiedy należy zgłosić się do adwokata?
Negocjacje z wierzycielami
W sytuacji, gdy odziedziczone długi są znaczące, ale nie chcemy zrezygnować ze spadku, warto rozważyć negocjacje z wierzycielami. Celem rozmów jest uzyskanie korzystniejszych warunków spłaty zobowiązań, takich jak obniżenie oprocentowania czy wydłużenie terminu spłaty. W takich sytuacjach pomocne może być również skorzystanie z pomocy specjalistów, takich jak doradcy finansowi czy prawnicy specjalizujący się w prawie spadkowym, których usługi w Krakowie świadczy Kancelaria adwokacka – Marcin Lisicki i Joanna Kubas. Mogą oni bowiem pomóc w negocjacjach i opracowaniu planu spłaty zadłużenia.
Przeczytaj również: Jakie sprawy prowadzi adwokata w ramach prawa gospodarczego?
Podsumowując, odziedziczenie długów po rodzicach nie jest łatwą sytuacją do przejścia, jednak mając świadomość swoich praw i możliwości, można spróbować znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie dla siebie i swojej rodziny. Ważne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy oraz podejmowanie decyzji opartych na rzetelnej analizie sytuacji majątkowej spadku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana