Czy notariusza obowiązuje tajemnica zawodowa?
Notariusze pełnią ważną rolę w polskim systemie prawnym, świadcząc usługi z zakresu prawa cywilnego, handlowego, spadkowego i rodzinnego. Jako osoby zaufania publicznego, mają obowiązek zachowania poufności informacji, które zdobywają w trakcie wykonywania swojej pracy. Ale czy faktycznie notariusza obowiązuje tajemnica zawodowa? W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu, analizując przepisy prawa oraz praktykę zawodową.
Obowiązek notariusza do zachowania tajemnicy zawodowej
Notariusza obowiązuje tajemnica zawodowa, co jest zapisane w ustawie o notariacie oraz Kodeksie etyki notarialnej. Tajemnicę zawodową stanowi zbiór informacji nt. klienta, oraz sprawy, której dotyczy dana czynność notarialna. Notariusz musi więc stosować się do zasad zachowania poufności i nie może ujawniać informacji odnośnie wykonanych czynności notarialnych bez zgody klienta.
Przeczytaj również: W jakich sytuacjach odrzucenie spadku jest korzystne?
Ochrona tajemnicy zawodowej nie ma jednak charakteru absolutnego – istnieją sytuacje, w których notariusz może być zobligowany do ujawnienia pewnych informacji. Przykłady takich sytuacji to m.in. postępowania sądowe czy też obowiązek udzielania informacji na żądanie innych organów, np. prokuratury czy Urzędu Skarbowego.
Przeczytaj również: Jakie informacje powinien zawierać akt notarialny?
Zasady ochrony tajemnicy zawodowej notariusza
Zasady dotyczące ochrony tajemnicy zawodowej notariusza są ściśle określone w przepisach prawa oraz Kodeksie etyki notarialnej. Dla zachowania należytej staranności kancelarie takie jak np. kancelaria notarialna Laury Ferorelli w Lublinie zobowiązane są stosować odpowiednie środki zabezpieczające, takie jak np. używanie bezpiecznych systemów informatycznych, a także kontrolę dostępu do dokumentów.
Przeczytaj również: Jaką rolę w zakładaniu spółki pełni notariusz?
Należy również pamiętać, że tajemnicę zawodową notariusza mają również obowiązek dochować osoby współpracujące z notariuszem – przykładowo pracownicy kancelarii czy też biegli eksperci. W przypadku naruszenia tajemnicy zawodowej sprawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, cywilnej bądź dyscyplinarnej.
Konsekwencje złamania tajemnicy zawodowej przez notariusza
Naruszenie przez notariusza tajemnicy zawodowej jest poważnym deliktem i może prowadzić do szeregu konsekwencji prawnych. W pierwszej kolejności notariusz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej, która może skutkować m.in. naganą, karą pieniężną, zawieszeniem w wykonywaniu zawodu czy nawet pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu.
Ponadto w przypadku, gdy naruszenie tajemnicy zawodowej spowoduje stratę lub uszczerbek na dobrej opinii klienta, notariusz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. W skrajnych przypadkach, takie naruszenie może też być uznane za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana