Czy przy podziale majątku warto skorzystać z pomocy adwokata?
Pomoc adwokata przyda się w wielu sytuacjach – jedną z nich jest podział majątku wspólnego małżonków. Prawnik skutecznie doradzi, jak podzielić go, żeby wszystko wyszło sprawiedliwie. Pomoże on w każdej sytuacji – zarówno w zawieraniu umowy w trakcie trwania małżeństwa klientów, jak i po rozwodzie, śmierci jednego z nich. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z usług adwokata?
Jak podzielić majątek wspólny małżonków?
Małżonkowie, jeszcze w czasie trwania małżeństwa, mogą zawrzeć umowę o podział wspólnego majątku. Jeśli dotyczy ona nieruchomości czy prawa użytkowania wieczystego, konieczne będzie sporządzenie aktu notarialnego. Dokument jest związany bezpośrednio z prawem rodzinnym.
Przeczytaj również: Jakie sprawy prowadzi adwokata w ramach prawa gospodarczego?
Zawarcie pełnoprawnej umowy o podział majątku jest możliwe tylko wtedy, gdy obie strony są całkowicie zgodne co do sposobu jej zawarcia oraz nie zachodzi żadna sprzeczność z prawem. Sporządzenie aktu notarialnego generuje dodatkowe koszty (określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej).
Przeczytaj również: Kiedy należy zgłosić się do adwokata?
Inne okoliczności podziału majątku wspólnego
Jeśli któryś z małżonków umrze, z automatu – na mocy prawa – powstaje rozdzielność majątkowa. Wiele tutaj zależy od testamentu zmarłego.
Ustanie wspólności majątkowej między małżonkami następuje również po rozwodzie – na drodze umowy lub postępowania sądowego. Taki podział następuje poprzez podział rzeczy wspólnej, sprzedaż rzeczy wspólnej i przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli.
Przeczytaj również: Dlaczego warto udać się do prawnika przed zawarciem umowy?
Jeśli małżonkowie nie są w stanie porozumieć się co do sposobu i charakteru podziału majątku wspólnego, konieczne będzie złożenie wniosku w określonym sądzie rejonowym.
Pomoc adwokata przy podziale majątku wspólnego – dlaczego warto?
Doświadczony adwokat bezproblemowo pomoże przy ustalaniu zasad umowy o podział majątku wspólnego. Sporządzi inwentarz jej poszczególnych składników. Dobry prawnik biegle zna przepisy prawa materialnego i procesowego. To bardzo ważne – dzięki temu małżonkowie nie popełnią błędów przy podziale, konsekwencji prawnych. Merytoryczna i kompleksowa obsługa prawna to podstawa.
Kancelaria Adwokacka Moniki Radomskiej to jedno z miejsc, w których można bezproblemowo dokonać podziału wspólnego majątku małżonków. Doświadczeni adwokaci pomogą w tym i rozjaśnią wszystkie wątpliwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana