Czy przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne?
Wielu kierowców zastanawia się, czy przyciemnianie szyb w samochodowych jest legalne. Wątpliwości te nie biorą się znikąd. Często słyszy się bowiem o sytuacjach, w których za oklejone folią okna – trzeba słono zapłacić. Jednak do najczęstszych zabiegów modyfikacji auta można zaliczyć wymianę felg oraz przyciemnianie szyb samochodowych. Dowiedz się, czy metoda ta jest zgodna z prawem.
Przyciemnianie szyb samochodowych – zalety
Dawniej przyciemnianie szyb samochodowych sugerowało, że auto z takimi dodatkami należy do jakiejś ważnej osobistości. Na taki zabieg dekoracyjny pojazdu mogli sobie pozwolić kierowcy ekskluzywnych dwuśladów. Obecnie ciemne szyby nie są oznaką luksusu a wygody. Foliowanie szyb samochodowych ma wiele istotnych zalet, do których należą:
ochrona zarówno kierowców, jak i pasażerów przed słońcem – przyciemniane szyby spowalniają proces nagrzewania się wnętrza samochodu. Dzięki temu, znacznie zwiększają komfort użytkowania pojazdu;
ochrona w razie wypadku lub kradzieży – ciemna okleina zabezpiecza szyby przed urazami. W trakcie kolizji, okna nie rozbiją się na drobne kawałki. Zabieg przyciemniania szyb samochodowych utrudni też złodziejom dostanie się do auta;
poprawa bezpieczeństwa jazdy – przyciemniane szyby ograniczają ilość promieniowania UV, redukują blaski i refleksy utrudniające prowadzenie pojazdu. Chronią więc kierowcę i pasażerów przed nagłym oślepieniem;
komfort prywatności – przyciemniane szyby samochodowe sprawiają, że nie sposób dostrzec, co znajduje się wewnątrz auta.
Mimo wielu plusów przyciemnianych szyb samochodowych, zabieg ten należy wykonać z zachowaniem przepisów. Za niedostosowanie się do przepisów prawnych można ponieść konsekwencje w postaci mandatu lub odebrania dowodu rejestracyjnego.
Czy przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne?
Chcąc wykonać zabieg przyciemniania szyb samochodowych, należy dostosować się do określonych przepisów prawnych. Znajdują się one w § 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Warto mieć na uwadze, że okna pojazdu muszą cechować się współczynnikiem przepuszczalności światła na poziomie:
75% dla szyby czołowej,
70% dla szyb przednich bocznych.
Ponadto kierowca pojazdu z oklejonymi szybami powinien mieć zapewnioną odpowiednią widoczność w zakresie 180%. Aby mieć pewność, co do zabiegu, należy skorzystać z usług specjalistów w dziedzinie foliowania szyb samochodowych. Firma Elite Studio używa materiałów zgodnych z obowiązującymi normami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana