Artykuł sponsorowany

Czym radca prawny różni się od adwokata?

Czym radca prawny różni się od adwokata?

Potrzebujesz pomocy prawnej, ale nie wiesz, do kogo się po nią zgłosić? Radca prawny, adwokat i prawnik niczym się dla Ciebie nie różnią? A jednak! Te trzy specjalizacje, mimo iż są do siebie podobne, uprawniają do świadczenia różnego zakresu usług. Nic dziwnego, że wiele osób błędnie wybiera źródło pomocy prawnej. Uniknij tego błędu i poznaj podstawowe różnice między radcą prawnym a adwokatem.

Kwalifikacje i uprawnienia zawodowe radcy prawnego

Osoby, które chcą skorzystać z pomocy prawnej najczęściej w pierwszej kolejności udają się po nią do prawnika. Należy jednak pamiętać, że osoba zajmująca to stanowisko ukończyła odpowiednie studia, lecz nie odbyła aplikacji i nie uzyskała tytułu radcy prawnego. Nie ma zatem prawa reprezentowania zgłaszających się do niej klientów przed sądami i innymi instytucjami. Kim w takim razie jest radca prawny?

Różnica tutaj jest zasadnicza. Radca prawny ukończył nie tylko studia na kierunku wymaganym do wykonywania tego zawodu, ale także aplikację radcowską i zdał egzamin zawodowy. Potwierdzeniem jego kwalifikacji jest także wpis na listę radców prawnych. Może zatem świadczyć różne formy pomocy prawnej na rzecz swoich klientów, w tym:

  • sporządzać pisma,

  • udzielać porad,

  • reprezentować ich przed sądem itp.,

  • wydawać opinie.

Zakres jego uprawnień jest znacznie szerszy. Warto się z nimi zapoznać, zanim udasz się po pomoc.

Kim jest adwokat i jakie są jego zdania?

Nieco inny zakres usług świadczy adwokat. Mimo iż specjalizacje te są różne, cechują je pewne podobieństwa. Jak informuje Radca Prawny Katarzyna Szczygieł z Tych, także ma uprawnienia do reprezentowania swoich klientów w sprawach karnych, cywilnych, gospodarczych czy skarbowych. Jego pomoc z reguły jest odpłatna, ale są też adwokaci, którzy udzielają darmowych porad prawnych.

Ponadto do zakresu kompetencji osoby zajmującej to stanowisko należy sporządzanie opinii, umów, statutów, występowanie w imieniu klienta przed sądami i innymi instytucjami. Należy również pamiętać, że adwokaci świadczą pomoc na rzecz osób fizycznych i przedsiębiorców, choć większość z nich specjalizuje się w jednym zakresie. Możesz także udać się do adwokata specjalizującego się w jednej lub w wielu dziedzinach prawa – cywilnym, rodzinnym, karnym, pracy czy spadkowym.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy