Czym różni się radca prawny od adwokata?

Istniejące w naszym systemie prawnym zawody prawnicze obejmują różne specjalności, a osoby, które je wykonują, realizują nieco inne zadania i muszą spełnić odmienne warunki uzyskania niezbędnych uprawnień. Laikom zwykle najwięcej problemów przysparza rozróżnienie między pokrewnymi wobec siebie pod względem kompetencji i możliwości, lecz już niecałej ścieżki kształcenia radców prawnych oraz adwokatów.
Jaka jest droga do zawodu radcy prawnego, a jaka do profesji adwokata?
Wykonywanie zawodu radcy prawnego wymaga studiów prawniczych, a następnie odbycia aplikacji radcowskiej. Po jej pomyślnym ukończeniu następuje wpis na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych. Geneza zawodu radcy prawnego wywodzi się z czasów gospodarki uspołecznionej, gdy niezbędne były osoby zajmujące się obsługą prawną przedsiębiorstw państwowych i instytucji. Z czasem doszło jednak do znacznego zbliżenia charakteru realizowanych zadań do czynności wykonywanych przez adwokatów. W ich przypadku ścieżka do uzyskania koniecznych uprawnień już po ukończeniu studiów wyższych z zakresu prawa wiedzie przez aplikację adwokacką, której zwieńczeniem jest wpis na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką. Warto pamiętać, że w kluczowej kwestii ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością oraz obowiązku zachowania tajemnicy wymagania są takie same, niezależnie od tego, którą grupę reprezentuje wybrany przez klienta prawnik. We Wrocławiu obsługę prawną oferuje Kancelaria Radcy Prawnego Karoliny Grześkowiak-Szten.
Czym mogą zajmować się adwokaci oraz radcy prawni?
Zarówno radcy prawni, wśród których warto polecić Kancelarię Radcy Prawnego Karoliny Grześkowiak-Szten, jak i adwokaci zajmują się udzielaniem swoim klientom pomocy prawnej. Może ona przejawiać się w udzielaniu porad prawnych oraz sporządzaniu opinii prawnych, a ponadto przygotowywaniu i opiniowaniu dokumentów np. umów, lub pism procesowych w różnych sprawach m.in. pozwów czy odpowiedzi na pozew. Przedstawiciele obu zawodów mogą być pełnomocnikami w postępowaniach sądowych, w tym obrońcami w sprawach karnych, jak też reprezentować osoby pokrzywdzone albo ich rodziny, także jako oskarżyciele posiłkowi. Mogą też występować przed sądami penitencjarnymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aneta Dziewior-Stankiewicz Kancelaria Adwokacka Adwokat
Adwokaci woj. opolskie47-100 Strzelce Opolskie, Bolesława Chrobrego 2 lok. 17b
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Płocica
Adwokaci woj. zachodniopomorskie75-500 Koszalin, marsz. Piłsudskiego 5
-
Krzysztof Dyja Kancelaria Prawnicza
Radcy prawni woj. opolskie47-100 Strzelce Opolskie, Marka Prawego 9