Czym są normy FIDIC?
W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku realizacji inwestycji publicznych bardzo często można spotkać się z umowami o roboty budowlane sporządzanymi na podstawie warunków kontraktowych FIDIC. Czym wobec tego charakteryzują się tego typu umowy i w jaki sposób powinny być one przygotowywane, aby spełniać określone normy?
Czym jest FIDIC?
FIDIC jest to nazwa Międzynarodowej Federacji Inżynierów Konsultantów, która została założona w 1913 roku i obecnie zrzesza inżynierów z 66 krajów całego światła, w tym także Polski. Odpowiedzialna jest ona między innymi za ujednolicenie wszelkich procedur związanych z realizacją inwestycji budowlanych. Dzięki wprowadzonym przez FIDIC regulacjom prawnym w kontraktach stosowanych w branży budowlanej zachowana zostaje równowaga między inwestorem a wykonawcą pod względem podziału praw oraz obowiązków.
Czym charakteryzują się kontrakty oparte o normy FIDIC?
Kontrakty oparte o normy FIDIC, które stosowane są w Polsce przede wszystkim w przypadku zamówień publicznych, sporządzane są przez kancelarię świadczące usługi obsługi prawnej dla firm na podstawie stworzonego wzoru tak zwanych Warunków Kontraktowych. W ich skład wchodzi natomiast część ogólna oraz szczegółowa. Do tego dzielą się one także na trzy rodzaje pod względem ich przeznaczenia, takie jak:
Warunki Kontraktowe dla Budowy dla robót inżynieryjno-budowlanych projektowanych przez zamawiającego tzw. Czerwona książka
Warunki Kontraktowe dla Urządzeń oraz Projektowania i Budowy dla urządzeń elektrycznych i mechanicznych oraz robót budowlanych projektowanych przez wykonawcę, tzw. Żółta książka,
Warunki Kontraktu na realizację „pod klucz”, tzw. Srebrna książka.
Na czym polega przygotowanie umowy w oparciu o normy FIDIC?
Przygotowywanie umów w oparciu o warunki kontraktowe FIDIC z 12 czerwca 2022 roku, którym zajmuję się między innymi Kancelaria Prawnicza KaNet-LEX z Katowic polega na pozostawieniu w niezmiennych stanie ogólnej części kontraktu i dostosowaniu do rodzaju prac budowlanych części szczegółowej. Dzięki temu tego typu umowy cechują się standardowymi warunkami, które są korzystne dla obu jej stron. Przewidują one w związku z tym, chociażby taki sam podział ryzyka oraz odpowiedzialności za realizację inwestycji budowlanej między wykonawcą a zleceniodawcą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana