Dlaczego warto spisać testament przed notariuszem?
Testament to najpopularniejszy sposób na przekazanie swojej ostatniej woli i rozporządzenie swoim majątkiem po śmierci. Można spisać go samodzielnie lub udać się w tym celu do notariusza. Ta druga opcja jest bardziej skuteczna. Nie tylko trudno podważyć w ten sposób sporządzony dokument, ale można mieć pewność, że zawarte w nim punkty i zapisy mogą zostać spełnione i są zgodne z obowiązującym prawem.
Czy testament trzeba sporządzić z notariuszem?
Taki wymóg co do zasady nie istnieje. Nie można jednak zaprzeczyć, że w większości przypadków takie rozwiązanie będzie lepsze. Spisując testament, chce się przeważnie, żeby został co do słowa wykonany. Ręcznie przygotowany dokument, odłożony w szufladzie przy łóżku, nie będzie miał takiej samej mocy. Testament spisany u notariusza wyróżnia się:
Przeczytaj również: Jakie informacje powinien zawierać akt notarialny?
- większą czytelnością – notariusz pomaga poukładać zapisy, które mają się w nim znaleźć,
- mniejszą podważalnością,
- możliwością poświadczenia podpisu składanego pod dokumentem,
- prostym, ale odpowiednim do formy dokumentu językiem,
- możliwością aktualizacji pojawiających się w nim zapisów w dowolnym wygodnym dla klienta momencie.
Ogromnym plusem spisania dokumentu u notariusza jest zabezpieczenie jego autentyczności. Po śmierci w rodzinie lub wśród znajomych może dochodzić do nieprzyjemnych, a czasami nawet pełnych przemocy prób wywalczenia spadku. Osoba, która zdecydowała się na wizytę u notariusza w celu spisania testamentu, może być pewna, że jego wola nie będzie podważana. Ważne jest także to, aby specjalista wiedział, który dokument został zatwierdzony jako ostatni i jest faktycznym testamentem. Nie można tego sprawdzić, jeśli jest to pismo ręczne, zwłaszcza jeśli członkowie rodziny znajdą więcej niż jeden dokument, a na żadnym z nich nie będzie daty.
Przeczytaj również: W jakich sytuacjach odrzucenie spadku jest korzystne?
Jak wygląda sporządzanie testamentu u notariusza?
Testament najlepiej spisać u notariusza osobiście, w jego gabinecie. Specjaliści z Kancelarii Notarialnej wytłumaczą na miejscu, jakie możliwości ma klient i co powinno znaleźć się w dokumencie. Trzeba bowiem pamiętać, że prawo spadkowe obejmuje:
Przeczytaj również: Po co sporządza się akt notarialny?
- nieruchomości, w tym domy, mieszkania czy grunty,
- ruchome składniki majątku, takie jak meble czy sprzęt domowy,
- oszczędności, akcje czy inne aktywa niematerialne,
- długi, w tym kredyty, pożyczki, nieuregulowane opłaty.
Cały dobytek powinien być rozdzielony w taki sposób, żeby spadkobiercy nie musieli niczego rozstrzygać na własną rękę. Warto natomiast mieć świadomość, że testament można w każdej chwili zaktualizować albo całkowicie go zmienić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana