Jak krok po kroku przebiega ubieganie się o alimenty?
Obowiązek alimentacyjny dotyczy krewnych w linii prostej, a także rodzeństwa, jednak najczęściej obejmuje rodziców. Z tego powodu nawet jeżeli partnerzy lub małżonkowie się rozeszli i postanowili żyć osobno, są zobowiązani do pokrywania kosztów utrzymania dziecka. Zazwyczaj zostaje ono z jednym opiekunem, drugi zaś powinien płacić alimenty. Jednak aby je otrzymać, konieczne jest złożenie pozwu do sądu. Jak krok po kroku przebiega taka procedura?
Krok pierwszy — wyliczanie kwoty alimentów
Ze względu na to, że w pozwie o alimenty należy wskazać kwotę żądanego świadczenia, warto wcześniej obliczyć potrzebną sumę. Powinna ona obejmować miesięczną usprawiedliwioną wartość potrzebną do utrzymania i pokrycia wszelkich opłat związanych z utrzymaniem małoletniego. Zalicza się do nich m.in.:
Przeczytaj również: Dlaczego warto udać się do prawnika przed zawarciem umowy?
mieszkanie,
wyżywienie,
ubrania,
artykuły higieniczne,
leczenie,
wypoczynek,
edukację.
Wysokość alimentów nie może jednak przekraczać możliwości zarobkowych pozwanego.
Krok drugi — złożenie pozwu o alimenty
Rozpoczęcie procedury alimentacyjnej następuje wtedy, gdy zostanie złożony pozew do Sądu Rejonowego. Jeżeli dziecko jest niepełnoletnie, wówczas składa go w jego imieniu opiekun, jednak gdy jest pełnoletnie, musi wystąpić samodzielnie. Jakie elementy powinny figurować w każdym pozwie o alimenty? Warka to miejscowość, w której funkcjonuje kancelaria świadcząca usługi w zakresie sporządzania takiego wniosku. Zawsze jednak znajdują się w nim m.in.:
Przeczytaj również: Kiedy należy zgłosić się do adwokata?
dane obu stron, a także ich przedstawicieli,
żądana kwota świadczeń i termin jej wypłacania,
uzasadnienie pozwu.
W tym ostatnim punkcie należy zawrzeć wszystkie koszty wynikające z opieki nad dzieckiem, najlepiej poparte dowodami w postaci na przykład rachunków.
Krok trzeci — sprawa w sądzie o alimenty
Po około 2-3 miesiącach od złożenia pozwu, zazwyczaj odbywa się pierwsza rozprawa o alimenty. Warto wcześniej jednak udać się na przykład do Kancelarii Adwokackiej Krzysztof Bienias, aby specjalista pomógł powodowi zgromadzić potrzebne materiały dowodowe. Na rozprawie sędzia je analizuje i zadaje stronom dodatkowe pytania. Dzięki temu często już na pierwszym posiedzeniu jest w stanie zakończyć całe postępowanie i ustalić kwotę alimentów. Czasami jednak wskutek sporu między stronami procedura ta trwa dłużej.
Przeczytaj również: Jakie sprawy prowadzi adwokata w ramach prawa gospodarczego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana