Jak napisać pismo do prokuratury o popełnieniu przestępstwa?

Każda osoba, która posiada informację o popełnieniu przestępstwa, ma obowiązek głosić to na policję, bądź do prokuratury. Takie zawiadomienie nie musi dotyczyć jedynie osób pokrzywdzonych. Pismo do prokuratury może złożyć każdy człowiek, który tylko dowiedział się o złamaniu prawa. Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo złożyć wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa? Dowiesz się tego z artykułu.
Kto może złożyć zawiadomienie o przestępstwie?
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa może złożyć każdy, kto tylko posiada istotne informacje na temat popełnionego przestępstwa, bez względu na wiek, płeć, narodowość czy też rasę. W sytuacji, gdy świadek jest obcokrajowcem, protokół jest sporządzany z udziałem tłumacza. Jeżeli natomiast osoba zgłaszająca jest niema lub głucha, wszelkie procedury są przeprowadzane z udziałem biegłego sądowego, lecz tylko w przypadku, gdy zawiadomienie jest składane ustnie.
Oprócz świadków i innych postronnych osób, pismo do prokuratury może złożyć też sam sprawca. Każda osoba powyżej 17. roku życia, która zgłasza przestępstwo na policji lub prokuraturze, jest z góry informowana o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
W jakiej formie można złożyć zawiadomienie do prokuratury?
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa możemy złożyć na pobliskim komisariacie policji lub w jednostce prokuratury. Możemy zrobić to ustnie, bądź pisemnie. Złożenie ustne polega na opowiedzeniu policjantowi lub prokuratorowi o całym zdarzeniu. Po złożeniu takiego zawiadomienia, możemy zostać od razu przesłuchani w charakterze świadka. Przesłuchanie i zawiadomienie zostają zapisane w protokole, który wypełnia organ ścigania lub prokuratura.
Jeśli chcemy złożyć zawiadomienie pisemne, musimy zawrzeć w nim wszystkie niezbędne informacje na temat sprawy i dostarczyć pismo osobiście właściwej jednostce prokuratury lub przesłać je pocztą. Jeżeli nie chcemy samodzielnie sporządzać pisma do prokuratury, możemy zlecić to adwokatowi lub radcy prawnemu. Specjaliści wypytają nas o wszystkie okoliczności sprawy i przygotują pismo, w którym znajdzie się odpowiednie uzasadnienie.
Co powinien zawierać wniosek o popełnieniu przestępstwa?
We wniosku do prokuratury, najpierw w prawym górnym rogu oznaczamy miejscowość i datę sporządzenia pisma. Z kolei w lewym górnym rogu zamieszczamy dane osoby zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa, takie jak imię, nazwisko i adres korespondencyjny. Poniżej i od środka strony umieszczamy nazwę właściwej prokuratury – będzie to zazwyczaj prokuratura rejonowa właściwa dla naszego miejsca zamieszkania.
Poniżej na środku umieszczamy tytuł pisma, czyli ,,zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa”. Poniżej tytułu powinna znaleźć się treść zawiadomienia, która określa sprawcę i to, jakie dokładnie przestępstwo zostało popełnione. W treści powinno znaleźć się również uzasadnienie, które ma uwzględniać dokładny opis sytuacji oraz wskazanie szkód materialnych i niematerialnych, jakie zostały wyrządzone. Pod uzasadnieniem dobrze jest też wymienić dowody, jakie załącza się do zawiadomienia – mogą to być zaświadczenia od lekarza lub zeznania świadków. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa należy zakończyć odpowiednim sformułowaniem i podpisać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dr Maciej Kaczmarzyk Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Kluczborku
Komornicy woj. opolskie46-200 Kluczbork, Wolności 12
-
Mariola Woźnialis Komornik Sądowy Przy Sądzie Rejonowym
Komornicy woj. łódzkie90-361 Łódź, Piotrkowska 270
-
Olbrich Krzysztof Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza
Komornicy woj. małopolskie30-701 Kraków, Ślusarska 8 lok. LU3
-
Paweł Żurawski Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Gorzowie Wlkp. Kancelaria Komornicza w Gorzowie Wlkp.
Komornicy woj. lubuskie66-400 Gorzów Wielkopolski, Walczaka 20A lok. 17