Jak przebiega podział majątku po rozwodzie?

Postępowania dotyczące takich kwestii, jak podział majątku po rozwodzie, należą do jednych z najczęściej rozpatrywanych przed polskimi sądami. Nic dziwnego — byłym małżonkom ciężko jest się dogadać w różnych sprawach, a co dopiero gdy w grę wchodzą pieniądze. Należy także pamiętać, że w większości przypadków procesy dotyczące podziału majątku wspólnego osób, które definitywnie zakończyły formalny związek małżeński, toczą się na osobnych rozprawach. Jak to wygląda w praktyce? Jak dokładnie przebiega podział majątku po rozwodzie?
Jakie wyróżnia się rodzaje majątków?
W małżeństwie zasadniczo istnieją trzy majątki:
majątek wspólny,
majątek osobisty męża,
majątek osobisty żony.
Oczywiście taki stan będzie istniał tylko wtedy, gdy małżonkowie nie zmienią tego w gabinecie notariusza, na przykład poprzez podpisanie intercyzy. Majątek osobisty każdego z małżonków stanowi to, co każdy z nich zgromadził przed ślubem oraz to, co nabył już w czasie małżeństwa poprzez dziedziczenie i darowiznę (jeżeli darczyńca nie postanowił inaczej). Dodatkowo wszystko to, co małżonkowie nabywają po ślubie, jak również to, co zarabiają, wchodzi do majątku wspólnego, chyba że zgodnie ustalą oni inaczej.
Jak podzielić majątek wspólny?
Podział majątku polega na wyjściu ze współwłasności, która utworzyła się przez to, że małżonkowie nabywali różne rzeczy i prawa razem. Jeśli są oni w dobrych stosunkach, można to zrobić u notariusza. Jednak jeśli nie są oni w stanie załatwić sprawy polubownie, podzielić majątek może sąd. Oczywiście w tym wypadku najlepiej będzie skorzystać z rady profesjonalisty i na przykład udać się do Radcy Prawnego Pawła Bujko w Olsztynie.
Ogólnie rzecz ujmując, istnieją trzy sposoby podziału majątku:
można przyporządkować każdemu z małżonków poszczególne rzeczy, których każde z nich staje się jedynym właścicielem (przykład: mąż zostaje właścicielem domu a żona zostaje właścicielką mieszkania, zaś gotówka dzielona jest po połowie),
można postanowić, że jedno z małżonków otrzymuje na wyłączność jakiś składnik majątku, ale musi spłacić drugiego (przykład: żona zostaje wyłączną właścicielką domu ale ma obowiązek zapłacić mężowi połowę wartości),
można wreszcie sprzedać wszystko i podzielić się uzyskanymi pieniędzmi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aneta Dziewior-Stankiewicz Kancelaria Adwokacka Adwokat
Adwokaci woj. opolskie47-100 Strzelce Opolskie, Bolesława Chrobrego 2 lok. 17b
-
Maria Kowalska-Złamaniec Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci woj. podkarpackie35-328 Rzeszów, Geodetów 1
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Juliusz Duda
Adwokaci woj. świętokrzyskie25-007 Kielce, Sienkiewicza 28 lok. 13
-
Renata Florczak Kancelaria Prawna-Radca Prawny
Radcy prawni woj. dolnośląskie50-346 Wrocław, Sienkiewicza 95 lok. 1