Jak przygotować pozew o rozwód?
Aby rozpocząć sprawę rozwodową, należy złożyć w sądzie pozew. Musi to zrobić jeden z małżonków. Warto wiedzieć, że drugi z nich nie musi o tym wiedzieć – może zostać poinformowany o rozpoczęciu rozwodu drogą sądową. Co musi znaleźć się w pozwie rozwodowym? Jak sporządzić taki dokument, jak i gdzie go złożyć?
Jak napisać pozew o rozwód?
W pozwie o rozwód muszą znaleźć się oczywiście dane osobowe obu małżonków. Konieczne jest także uzupełnienie oznaczenia właściwego sądu oraz rodzaju pisma. W dalszej części dokumentu należy podać żądania oraz uzasadnić je rzetelnymi faktami. Dlatego przy sporządzaniu pozwu o rozwód warto skorzystać z pomocy radcy prawnego, którego znajdziesz np. w Kancelarii Radcy Prawnego Katarzyny Sołtysiak z Gdańska. W ten sposób masz pewność, że pozew jest sporządzony i wniesiony prawidłowo i masz większe szanse na sprawne i pomyślne zakończenie sprawy.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się radca prawny?
Jak złożyć pozew o rozwód?
Uzupełniony pozew o rozwód należy złożyć tak, jak każde inne pismo, a więc dostarczyć do biura podawczego właściwego sądu okręgowego. Sprawa będzie prowadzona przez sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli miejsce zamieszkania. Można także przesłać go do sądu pocztą. Przy składaniu pozwu należy także uiścić jednorazową, stałą opłatę w wysokości 600zł. W przypadku problemów finansowych można wnioskować o zwolnienie z tej opłaty. Pozew o rozwód należy złożyć w sądzie w dwóch kopiach. Jedna z nich pozostaje dla sądu, a druga trafia do współmałżonka. Należy pamiętać o załączeniu potwierdzenia uiszczenia opłaty sądowej, aktu zawarcia małżeństwa, a także oryginałów aktów urodzenia dzieci – o ile para je posiada i są one małoletnie.
Przeczytaj również: Rola prawnika w procesie sądowym: obowiązki, umiejętności i etyka zawodowa
Co dzieje się po złożeniu pozwu o rozwód?
Jeśli pozew został złożony prawidłowo, jego odpis zostanie wysłany do małżonka. Od momentu otrzymania go, strona przeciwna ma 2 tygodnie na odpowiedź. Może w niej zawrzeć swoje stanowisko w tej sprawie oraz zgodzić się z informacjami zawartymi w dokumencie lub im zaprzeczyć. Oczywiście pozwany ma także prawo nie zgodzić się na rozwód. W napisaniu odpowiedzi może pomóc prawnik rozwodowy z Gdańska. Następnie sąd wyznaczy termin pierwszej rozprawy rozwodowej – zazwyczaj w odstępie kilku miesięcy od złożenia dokumentu.
Przeczytaj również: Kiedy możliwe jest wydziedziczenie kogoś?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana