Jak skutecznie dochodzić odszkodowania?
Dochodzenie odszkodowania może być żmudnym i długotrwałym procesem. Rekompensatę za poniesione szkody można uzyskać na drodze ugody bądź sądownie. Aby otrzymać satysfakcjonującą kwotę, warto zasięgnąć porady prawnika specjalizującego się w sprawach odszkodowawczych. W artykule wyjaśniamy, kiedy zgłosić zdarzenie i gdzie udać się, aby uzyskać profesjonalne wsparcie.
Kiedy można uzyskać odszkodowanie?
Rekompensata przysługuje osobom, które ucierpiały w wypadku komunikacyjnym lub podczas innego zdarzenia. Można uzyskać zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, stałą lub czasową rentę czy zadośćuczynienie za poniesione szkody. Krewni osoby, która poniosła śmierć w wyniku zdarzenia, również mogą dochodzić rekompensaty za poniesioną krzywdę, zwrotu kosztów pochówku czy świadczenia rentowego. W niektórych przypadkach przysługuje im też odszkodowanie przyznawane z uwagi na pogorszenie warunków życiowych. Roszczeń można dochodzić, nawet gdy sprawca wypadku nie miał ubezpieczenia OC lub jest nieznany.
Przeczytaj również: W jaki sposób pomoc prawna może ułatwić proces zakładania spółki partnerskiej?
Szkodę należy zgłosić w ciągu 3 lat od uzyskania informacji o niej. W przypadku rozstroju zdrowia dłuższego niż 7 dni czy śmierci czas ten wydłużony jest do 20 lat od zdarzenia. Jeśli poszkodowanym była osoba małoletnia, może ona dochodzić roszczeń do dnia ukończenia 20 roku życia. Trzeba pamiętać, że obowiązek udowodnienia strat leży po stronie osoby, która je poniosła. Przed zgłoszeniem szkody należy zatem zebrać możliwie dokładną jej dokumentację, w szczególności zaświadczenia lekarskie. Formalnościami można zająć się samodzielnie lub skorzystać z pomocy pełnomocnika.
Przeczytaj również: Radca prawny - zakres usług i ich ceny
Do kogo zwrócić się o pomoc w dochodzeniu odszkodowania?
Najlepiej nawiązać współpracę z radcą prawnym lub adwokatem specjalizującym się w sprawach odszkodowawczych. Pomoże on zarówno w dochodzeniu roszczeń na drodze ugody, jak i postępowania sądowego. Jak tłumaczą radcy prawni z Kancelarii Murdza Poznańska Murdza sp.p. z Lublina, istnieje wiele firm reklamujących się jako „kancelarie odszkodowawcze”, z których usług lepiej nie korzystać. Nie zawsze zatrudniają one prawników, co skutkuje koniecznością poszukiwania podwykonawcy, jeśli nie dojdzie do porozumienia pozasądowego. Wiąże się to z ryzykiem wycieku poufnych danych oraz wydłużeniem postępowania. Dodatkowo takie firmy, w przeciwieństwie do adwokatów i radców prawnych, nie ponoszą odpowiedzialności za niekorzystne rozwiązanie sprawy.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana