Jak sporządzić testament u notariusza?
Testament pozwala na bezpieczne rozporządzenie swoim majątkiem. Dzięki niemu możemy decydować o tym, komu przypadną określone dobra, a kto zostanie pominięty przy podziale masy spadkowej. Możemy go napisać własnoręcznie lub skorzystać z możliwości spisania testamentu u notariusza. Chcesz sporządzić testament notarialny, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź nasz poradnik.
Dlaczego warto sporządzić testament u notariusza?
W celu spisania testamentu u specjalisty notariusza, warto udać się do niego z kilku ważnych powodów. Pierwszym z nich jest właściwa wiedza prawnicza. Jeżeli jej nie posiadamy, najlepiej uzyskać pomoc od specjalisty z danej dziedziny. Pomoże to nam uniknąć błędów, które w przyszłości mogłyby być wykorzystane do podważenia testamentu.
Przeczytaj również: Dlaczego warto spisać testament przed notariuszem?
W sytuacji, gdy nasz testament zostanie uznany przez sąd za nieważny, wtedy spadkobiercy wskazani przez nas w sprawie o nabycie spadku z testamentu u notariusza niczego nie otrzymają, a nasza ostatnia wola zostanie zastąpiona ustawowymi zasadami dziedziczenia.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje testamentów?
Notariusze badają nie tylko zgodność z prawem rozrządzenia, ale również upewniają się, czy spadkodawcy rozumieją swoje działania i czy są świadomi swojej decyzji. Sporządzenie testamentu u notariusza daje nam więc gwarancję pełnego profesjonalizmu oraz tego, że wszystkie wymogi prawne zostaną spełnione, a sam testament będzie przygotowany poprawnie i zgodnie z naszym życzeniem.
Przeczytaj również: Dlaczego warto sporządzić testament przed notariuszem?
Jakie dokumenty są potrzebne do przygotowania testamentu?
Przed spisaniem testamentu powinniśmy ustalić, jak chcemy rozporządzać swoim majątkiem na wypadek śmierci. Nie możemy zapominać o tym, że w skład spadku wchodzą również długi. Wszystkie informacje powinniśmy spisać na kartce, a następnie udać się do kancelarii notarialnej. Sam testament zostanie sporządzony przez notariusza lub jego zastępcę.
Przed sporządzeniem testamentu, notariusz będzie wymagał od nas odpowiednich dokumentów. Będziemy musieli przedstawić mu dokument potwierdzający naszą tożsamość oraz dane osób, które zostaną wskazane w testamencie. W sytuacji, gdy testament zawiera zapis windykacyjny, będziemy musieli także przedstawić numer księgi wieczystej lub dane dotyczące prawa do lokalu, jeżeli mają stanowić przedmiot zapisu windykacyjnego.
Ile kosztuje spisanie testamentu u notariusza?
Za przygotowanie testamentu notariusz pobiera określoną opłatę, która jest zgodna z tak zwaną taksą notarialną, czyli z listą opłat, które mogą być pobierane przez notariusza. Koszt otwarcia testamentu u notariusza głównie zależy od tego, jaka będzie końcowa treść dokumentu.
Za spisanie standardowego testamentu będziemy musieli zapłacić 50 złotych. Jeśli chodzi o testament zawierający zapis zwykły, polecenie albo pozbawienie uprawnionego zachowku, wówczas zapłacimy 150 złotych. Testament zawierający zapis windykacyjny, to z kolei koszt 200 złotych. Odwołanie testamentu będzie kosztowało nas 30 złotych. Wszystkie ceny to ceny netto, do których należy doliczyć 23% podatku VAT, a także koszty wypisów - do 6 złotych za stronę + podatek VAT.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana