Jak uniknąć długów spadkowych?

Niestety czasem przy dziedziczeniu spadku, oprócz majątku zmarłego przejmuje się także jego długi, które trzeba później spłacić. Na szczęście istnieje kilka sposobów na uniknięcie tego zobowiązania. Co zrobić, aby nie odziedziczyć długów po swoim bliskim? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz poznać dostępne metody i dowiedzieć się więcej na ich temat.
3 sposoby na uniknięcie długów spadkowych
Długi spadkowe mogą stanowić duży problem, szczególnie jeśli ich wysokość przekracza wartość majątku zmarłej osoby. Oto kilka sposobów, jak ich uniknąć:
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze błędy przy sporządzaniu testamentu u notariusza?
1. Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza polega na konieczność spłacenia tylko tej części długów, którą można pokryć z majątku otrzymanego w spadku. Spadkobierca powinien sporządzić wówczas spis przejętych długów oraz aktywów (pieniędzy, nieruchomości itp.). W ten sposób uniknie on konieczności pokrywania zadłużenia z własnych środków.
Przeczytaj również: Sprawy o zachowek: jakie są najważniejsze przepisy prawne?
2. Jeśli długi są zbyt duże, spadek można odrzucić. Dziedziczący ma na to czas w okresie pół roku od momentu, w którym dowie się, że został spadkobiercą. Wówczas długi i aktywa przechodzą na bliskich danej osoby, ale oni też mogą je odrzucić.
Przeczytaj również: Wsparcie prawne dla spółek: jak kancelaria adwokacka doradza przedsiębiorcom?
3. Kolejna opcja, na którą pozwala prawo spadkowe to zrzeczenie się dziedziczenia. Od poprzednich sposobów różni się przede wszystkim tym, że trzeba go dokonać jeszcze za życia spadkodawcy. Co ważne, skutki zrzeczenia przechodzą na zstępnych spadkobiercy. Dokument musi mieć formę aktu notarialnego.
Długi spadkowe a współpraca ze specjalistami
Żałoba to trudny czas, a niestety po śmierci bliskiej osoby trzeba się zająć licznymi sprawami związanymi nie tylko z ceremonią pogrzebową, ale również ze spadkiem. Co więcej, odnalezienie się wśród przepisów prawnych często nie należy do najłatwiejszych zadań. Z tego powodu warto podjąć współpracę ze specjalistami, którzy pomogą danej osobie przejść przez konieczne procedury. Prawem spadkowym zajmuje się na przykład Kancelaria Adwokacka Krzysztofa Kaczmarka. Specjaliści mogą pomóc między innymi w procesie zrzeczenia się dziedziczenia, będą oni też służyli radą. W przypadku konieczności zajmowania się sprawami prawnymi, w tym spadkowymi, korzystanie z usług doświadczonych profesjonalistów, którzy są na bieżąco z obowiązującymi przepisami, to najlepsza opcja.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Notarialna Sylwia Środoń-Fugas
Notariusze woj. podkarpackie35-315 Rzeszów, mjr. Kopisto 4
-
Maria Kowalska-Złamaniec Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci woj. podkarpackie35-328 Rzeszów, Geodetów 1
-
Paweł Kuźniar Kancelaria adwokacka i doradcy restrukturyzacyjnego
Adwokaci woj. podkarpackie38-400 Krosno, Sienkiewicza 13
-
Urszula Zajko Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci woj. podlaskie15-213 Białystok, Mickiewicza 7 lok. 5