Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie przyznaje się wtedy, gdy winnym rozpadowi pożycia małżeńskiego jest jeden współmałżonek. Przykładowo, może to nastąpić w wyniku zdrady lub przemocy wobec małżonka. Domniemana wina małżonka jest powodem przedłużającej się procedury. Dlatego bardzo ważne jest zebranie materiału dowodowego. Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem? Wyjaśniamy, jak przygotować się do złożenia pozwu oraz do rozprawy rozwodowej!
Kiedy można dostać rozwód z orzeczeniem winy?
Jeśli jeden małżonek oskarża drugiego o to, że jest on odpowiedzialny za rozpad pożycia małżeńskiego, sąd ma obowiązek ustalić, czy domniemana wina miała miejsce. W takiej sytuacji rozwód zwykle trwa dłużej, niż rozwód bez orzekania o winie. Aby uzyskać taki rozwód, trzeba udowodnić, że wina leży po stronie małżonka, który świadomie lub nieumyślnie nie wywiązywał się z obowiązków małżeńskich, co przyczyniło się do rozpadu pożycia małżeńskiego i doprowadziło do rozwodu. W sprawie rozwodowej z orzeczeniem o winie przydaje się wiedza i doświadczenie prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym. Takie osoby znajdziesz w Kancelarii Adwokackiej Andrzeja Jemielity w Szczytnie.
Przeczytaj również: Kiedy należy zgłosić się do adwokata?
Jak trzeba udokumentować winę współmałżonka?
Do złożenia pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie trzeba się dobrze przygotować. Aby ponad wszelką wątpliwość udowodnić winę współmałżonka, musisz zebrać materiał dowodowy potwierdzający szkodzące działanie drugiej strony. Mogą to być zdjęcia, nagrania, materiały zebrane przez biuro detektywistyczne. Stanowią dowód w sprawie rozwodowej, zwłaszcza gdy ilustrują zdradę lub przemoc.
Przeczytaj również: Jakie sprawy prowadzi adwokata w ramach prawa gospodarczego?
Skutki rozwodu z orzeczeniem o winie
Orzeczenie winy podczas rozwodu związane jest z konsekwencjami dla małżonków. Są to przede wszystkim konsekwencje natury majątkowej. Jeśli zasądzone zostały alimenty dla współmałżonka niewinnego, obowiązek alimentacyjny trwa dożywotnio, a nie maksymalnie przez 5 lat, jak to jest w przypadku rozwodu bez orzeczenia. Ponadto istnieje wtedy możliwość nierównego podziału wspólnego majątku na korzyść małżonka niewinnego. Rozwody z orzeczeniem o winie mają miejsce rzadziej, niż rozwody za porozumieniem stron. Jednak w określonych przypadkach warto skorzystać z możliwości wskazania winnego – zwłaszcza gdy winę za rozkład pożycia małżeńskiego ponosi jedna strona.
Przeczytaj również: Rola adwokata w procesie apelacyjnym w sprawach karnych - co warto wiedzieć?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana