Jak wygląda i ile kosztuje rozwód?

Jak wygląda i ile kosztuje rozwód?

Rozwód to jedno z najmocniej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Może go orzec tylko sąd i to z ważnych powodów. Musi wówczas nastąpić trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Co istotne, proces rozwodowy wiąże się z wieloma formalnościami i kosztami. Planujesz rozstanie z mężem lub żoną? Zastanawiasz się, ile kosztuje rozwód i jak napisać pozew rozwodowy? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Napisanie pozwu o rozwód do sądu nie jest prostą sprawą. Oprócz wypełnienia dużej ilości pól, musimy także dokładnie opisać powód rozstania oraz opis obecnej sytuacji między małżonkami. Do wniosku o rozwód trzeba także koniecznie dołączyć odpis skrócony aktu małżeństwa, a jeśli małżonkowie mają wspólne dzieci, również odpisy skrócone aktów urodzenia tych dzieci.

Pozew rozwodowy możemy wysłać do sądu drogą listowną, lub osobiście złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania Sądzie Okręgowym. Ważne jest również wskazanie, z czyjej winy nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego. W przypadku, gdy pozew nie zostanie sporządzony w prawidłowy sposób, może zostać nawet odrzucony przez sąd. Wówczas warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy doświadczonych adwokatów lub prawników.

Ile kosztuje adwokat przy rozwodzie?

Pomoc adwokata może się przydać w szczególności przy okazji trudnej rozprawy rozwodowej lub o podział majątku po rozwodzie. Głównie na cenę porady prawnej wpływa rozmiar miasta. Oczywistym jest, że w większych miejscowościach usługi adwokackie będą droższe, niż w mniejszych.

Ważna jest także konkurencyjność na rynku adwokackim. W przypadku bardziej doświadczonych i skutecznych prawników za konsultacje będziemy musieli zapłacić więcej. W czasie rozmowy prawnik ustali z nami indywidualną cenę, która będzie zazwyczaj zależna od stopnia skomplikowania naszej sprawy.

Jeżeli rozprawa rozwodowa obywa się bez orzekania o winie, a małżonkowie nie mają dzieci lub są zgodni, co do podziału opieki nad nimi, rozwód z udziałem adwokata kosztuje od 1500 do 2000 zł. Jeżeli sprawa jest bardziej skomplikowana, stawka za rozwód u adwokata może sięgnąć nawet 6000 zł.

Ile trwa sprawa rozwodowa?

Zazwyczaj na rozprawę najkrócej czekają małżonkowie, którzy zgodnie wnoszą do sądu o rozwód bez orzekania o winie oraz ci, u których nie pojawiły się dzieci. Dłuższy czas będą trwały takie rozprawy, w których małżonkowie są pokłóceni lub sąd będzie musiał wziąć pod uwagę dobro ich niepełnoletnich dzieci. W takim przypadku zazwyczaj biegli sądowi będą musieli sporządzić opinie o małoletnich lub zostanie przeprowadzona mediacja rodzinna. Takie postępowanie może wówczas zająć od 3 do 4 rozpraw, a przerwy pomiędzy rozprawami odbywają się przeważnie co 4 miesiące.

Ile kosztuje rozwód w sądzie?

Podstawowy koszt, na jaki musimy się przygotować, to opłata sądowa w wysokości 600 zł. Kolejny wydatek związany jest z podziałem majątku. Jeśli małżonkowie porozumieją się w tej kwestii, to zapłacą 300 zł. Natomiast jeżeli to sąd zadecyduje o podziale, wówczas będzie ich to kosztować nawet 1000 zł.

W zależności od przebiegu sprawy, należy się liczyć również z tym, że strona przegrywająca ponosi koszty procesu. Jeśli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego za rozkład pożycia małżeńskiego, to na żądanie małżonka niewinnego będzie on musiał zwrócić wszystkie koszty postępowania.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy