Jak wyglądają mediacje w sprawach gospodarczych?

Spis treści
- Jak przebiega mediacja w sprawach gospodarczych?
- Kim jest mediator w przebiegu mediacji gospodarczej?
- Jakie są podstawowe zasady mediacji?
Mediacje gospodarcze pozwalają rozstrzygać spory za pomocą niezależnego i bezstronnego mediatora. W efekcie skonfliktowane strony mogą dojść do porozumienia. Mediacje koncentrują się właśnie na rozwiązywaniu problemu w sposób satysfakcjonujący obie strony, a nie na wskazaniu winnego powstałego sporu. Na czym polegają i jak wyglądają mediacje gospodarcze?
Jak przebiega mediacja w sprawach gospodarczych?
Sprawy gospodarcze to głównie takie jak zapłaty odszkodowania za niewykonanie umowy kwalifikują do skorzystania z możliwości, jakie daje mediacja. Mediator pomaga stronom w rozmowie na temat sporu i w wypracowaniu przez nie rozwiązania. Zachowuje bezstronność i jest neutralny. Mediator od razu kontaktuje się ze stronami w celu ustalenia dogodnego terminu i miejsca posiedzenia mediacyjnego – nie może to być budynek sądu czy mieszkanie stron. Posiedzenie nie musi odbyć się, jeśli strony lub jedna z nich tego nie chce. Wtedy mediator spotyka się indywidualnie z każdym przedsiębiorcą i pośredniczy w rozmowie między nimi. Z przebiegu spotkania sporządza protokół. Jeśli strony zawarły ugodę, jest wpisywana do protokołu lub do niego dołączona. Mediacje gospodarcze kończą się przekazaniem protokołu do właściwego sądu i doręczeniu jego odpisu przedsiębiorcom. Protokół nie zawiera żadnych ocen i stanowisk stron.
Kim jest mediator w przebiegu mediacji gospodarczej?
Mediator to kompetentna osoba, która posiada umiejętności prowadzenia mediacji w sprawach gospodarczych. Pomaga stronom w określeniu spornych zagadnień i wypracowaniu satysfakcjonującego obie strony rozwiązania. Przedsiębiorcy w umowie o mediację mogą wskazać konkretnego mediatora lub sposób jego wyboru. Mediator z Kancelarii Mediacji Anny Jędrzejczak, czuwa nad tym, aby strony traktowały się nawzajem z szacunkiem i godnością.
Jakie są podstawowe zasady mediacji?
Podstawową zasadą mediacji, jest przede wszystkim dobrowolność, bezstronność i poufność. Udział w spotkaniu mediacyjnym wymaga wyrażenia zgody przez każdego z uczestników. Na każdym etapie mediacja jest objęta bezwzględną zasadą poufności: tajność jej przebiegu i wszystkich jej szczegółów jest chroniona prawnie. Mediatora obowiązuje tajemnica zawodowa. Osoba upoważniona czuwa nad spokojnym, konstruktywnym przebiegiem mediacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aneta Wasiluk Kancelaria radcy prawnego
Adwokaci woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1
-
Szymon Pierzynka Kancelaria adwokacka
Adwokaci woj. dolnośląskie50-075 Wrocław, Krupnicza 13 lok. 302
-
Kancelaria Notarialna Sylwia Środoń-Fugas
Notariusze woj. podkarpackie35-315 Rzeszów, mjr. Kopisto 4
-
Janina Zduniak Piotr Zduniak Kancelaria Radców Prawnych
Radcy prawni woj. pomorskie82-200 Malbork, Rodziewiczówny 12c lok. 4