Jakie pozwolenia należy uzyskać, by wybudować dom?
Budowa domu poza szczególnymi przypadkami, kiedy może odbywać się na tak zwane zgłoszenie, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. I choć jest to wyłącznie jeden dokument, wiąże się z nim wiele formalności, które już na starcie potrafią przysporzyć inwestorom wiele problemów. Dlatego też podpowiadamy jak uzyskać pozwolenie na budowę domu i na co podczas wykonywania formalności związanych z tym należy zwrócić uwagę.
Jak się przygotować do uzyskania pozwolenia na budowę domu?
Aby móc uzyskać pozwolenie na budowę na określonej działce niezbędne jest przede wszystkim uzyskanie wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub decyzji o warunkach zabudowy. W dokumencie tym znajdują się wszelkie niezbędne informacje i wytyczne pozwalające na zaprojektowanie odpowiedniego budynku. MPZP najlepiej sprawdzić jeszcze przed zakupem działki zlecając jego analizę specjalistom z zakresu prawa budowlanego, takim jak Kancelaria Radcy Prawnego Michała Łuczaka z Warszawy, gdyż może się okazać, że zgodnie z nim nie jest ona przeznaczona w ogóle pod zabudowę, przez co postawienie na niej domu może okazać się bardzo problematyczne, a nawet niemożliwe.
Przeczytaj również: Jak przebiegają audyty RODO?
Co jest potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?
Aby uzyskać pozwolenie na budowę, niezbędny jest przede wszystkim gotowy projekt domu wraz z zagospodarowaniem działki w trzech egzemplarzach. Oprócz niego do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:
Przeczytaj również: Radca prawny - zakres usług i ich ceny
oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do działki, które składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej,
oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
zaświadczenie o przynależności projektantów do regionalnej izby branżowej.
Czy uzyskanie pozwolenia na budowę domu to koniec formalności?
Uzyskanie pozwolenia na budowę wydawane w formie braku sprzeciwu lub decyzji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego nie uprawnia jednak wciąż do możliwości rozpoczęcia prac budowlanych. Konieczne jest bowiem jeszcze zawiadomienie Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o zamiarze ich rozpoczęcia. Dołączone do niego muszą zostać natomiast:
Przeczytaj również: Czym zajmuje się radca prawny?
pozwolenie na budowę,
dziennik budowy,
informacje o terminie prowadzenia robót,
oświadczenie kierownika budowy czy też inwestora, że odpowiada on za kierowanie budową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana