Jakie przyczepki można ciągnąć mając prawo jazdy kategorii B?

Możesz ciągnąć przyczepkę, a masz prawo jazdy kategorii B. Musisz jedynie zastosować się do nakładanych przez prawodawcę limitów. Pamiętaj, że poniższe informacje dotyczą sytuacji prawnej w Polsce. W innych krajach może być różnie, dlatego warto sprawdzić przepisy dotyczące ciągnięcia przyczep w danym kraju przed rozpoczęciem podróży zagranicznej.
Czy z prawem jazdy kategorii B można ciągnąć przyczepkę lub lawetę samochodową?
Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii B, to możesz ciągnąć przyczepki o masie własnej do 750 kg. Warto jednak pamiętać, że łączna dopuszczalna masa zestawu pojazdów (samochód, przyczepka, załadunek) nie może przekraczać 4250 kg. Czyli na przykład kupując lawetę samochodową Atom 4m o masie 500 kg od firmy Autox musisz liczyć się z tym, że masa twojego auta i załadunku nie będzie mogła przekraczać 3750 kg. Na potrzeby tych wyliczeń załóżmy, że posiadasz bardzo popularną w naszym kraju Toyotę Corollę. Jej maksymalna masa własna to 1205 kg. Nie tylko mieści się ona w limicie 3750 kg, ale i teoretycznie pozwala załadować na lawetę samochodową drugi pojazd o masie nieprzekraczającej 2545 kg. Tylko w tym wypadku twoja Toyota ciągnęłaby trzykrotność swojej wagi (laweta i maksymalny ładunek), więc nie udałoby się jej załadować do granic limitu. Nie jest to wskazane, gdyż zaleca się, żeby auto ważyło co najmniej o ⅓ więcej niż przyczepa (w przypadku kodu 96 jest to wymóg prawny). W przypadku Toyoty Corolli załadunek na lawecie nie mógłby ważyć więcej niż około 1100 kg. Jednak to, czy dane auto pociągnie ładunek, musisz już sprawdzić w swoim dowodzie rejestracyjnym.
Jakiego rodzaju przyczepki samochodowe można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B?
Po sprawdzeniu przepisów, limitu masy i specyfikacji z dowodu rejestracyjnego czas na zakupy. Jako lekkie przyczepki o masie do 750 kg wymienić można niektóre:
lawety samochodowe;
przyczepy do przewozu koni;
lekkie przyczepki samochodowe, także przyczepy dwu- i trzyosiowe;
przyczepki kempingowe (tu obowiązuje trochę inny limit).
Warto pamiętać, że każdy rodzaj przyczepki może mieć inne wymagania dotyczące dopuszczalnej masy załadunku czy wymiarów załadunku lub sposobu jego zabezpieczenia, dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na wymagania danego rodzaju przyczepki przed zakupem i rozpoczęciem jazdy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Andrzej Barabasz Notariusz Rafał Barabasz Notariusz Kancelaria Notarialna s.c.
Notariusze woj. kujawsko-pomorskie85-052 Bydgoszcz, Cieszkowskiego 17/2
-
Aneta Wasiluk Kancelaria Radcy Prawnego
Adwokaci woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Płocica
Adwokaci woj. zachodniopomorskie75-500 Koszalin, marsz. Piłsudskiego 5
-
Piotr Belka Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni woj. kujawsko-pomorskie85-006 Bydgoszcz, Gdańska 47