Jakie są zasady zamówień publicznych?
Prawo zamówień publicznych reguluje obecnie ustawa z dnia 11 września 2019 r. Zgodnie z tym dokumentem można wyróżnić kilka procedur, według których zamawiający (administracja rządowa czy jednostki samorządu terytorialnego) mogą dokonywać zakupów towarów i usług. Jakie występują zasady zamówień publicznych?
Które zasady są najważniejsze przy udzielaniu zamówień publicznych?
Ustawa określająca prawo do zamówień publicznych wymienia przypadki, w których ze względu na przedmiot lub zamawiającego, prawo to nie ma zastosowania. Najważniejsze zasady, które zawarte są obecne, to m.in. zasada uczciwości co do konkurencji, równego, bezstronnego i obiektywnego postępowania, a także efektywności, jawności, przejrzystości oraz zasada pisemności i prowadzenia postępowania w języku polskim. Zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób, który zapewni zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców. W praktyce zamawiający musi także ustalić jednakowe warunki i wymogi wobec wszystkich wykonawców. Jeśli któraś z zasad wydaje Ci się niezrozumiała, to porady prawne z Bielska we wszystkim pomogą!
Przeczytaj również: Radca prawny - zakres usług i ich ceny
Na czym polegają zasady zamówień publicznych?
Postępowanie o udzielenie zamówienia musi być przeprowadzone w taki sposób, żeby konkurencja między przedsiębiorcami miała uczciwą formę. Zasada bezstronności i obiektywizmu wymaga z kolei, żeby postępowanie było prowadzone i przygotowane przez osoby gwarantujące obiektywne oraz bezstronne podejście do wykonawców (a także do ich ofert). Prawo do zamówień publicznych wymaga tego, żeby zamówienia były udzielane wybranym wykonawcom zgodnie z przepisami ustawy. Przepis zakazuje przenoszenia przez wykonawcę praw oraz obowiązków, jakie wynikają z umowy na inną osobę. Jak zauważają specjaliści z kancelarii adwokackiej Kurowski, jawność postępowania dotyczy z kolei tego, aby każdy zainteresowany miał zapewniony wgląd do informacji objętych takową zasadą.
Przeczytaj również: Kiedy należy zgłosić się do adwokata?
W jakich aspektach z zakresu zamówień publicznych może pomóc kancelaria adwokacka?
Kancelarie adwokackie podejmują się takich czynności, jak np. doradztwo prawne dla zamawiających i wykonawców czy pomoc przy przygotowaniu oferty przetargowej. Sporządzają również dokumentację w postępowaniu o zamówienia publiczne.
Przeczytaj również: Jakie sprawy prowadzi adwokata w ramach prawa gospodarczego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana