Jakie warunki musi spełniać testament, aby był ważny?
Testament zazwyczaj kojarzy się z przykrą okolicznością, jaką jest śmierć bliskiej osoby. W dokumencie tym zapisana jest ostatnia wola zmarłego dotycząca jego majątku. Zmarły może w nim przepisać swoje prawa majątkowe oraz własnościowe na jedną osobę lub rozdysponować je pomiędzy członków rodziny lub znajomych, a nawet przekazać instytucji czy organizacji pozarządowej. Jednak testament musi spełniać określone warunki, aby miał on moc prawną.
Czym jest testament?
Testament jest to dokument, w którym dysponent zarządza, co ma się stać z jego majątkiem po jego śmierci. Może on w nim zawrzeć swoją ostatnią wolę, która musi zostać spełniona pod warunkiem, że została ona sporządzona zgodnie z prawem. Jeżeli tak się stało, to odpowiedni organ wykonuje to, co zostało w testamencie zawarte.
Przeczytaj również: W jakich sytuacjach odrzucenie spadku jest korzystne?
Najczęściej w testamencie przepisywane są prawa do lokalu, samochodu lub innych ruchomości. Może on zostać dowolnie zmieniany, a nawet wycofany, dopóki osoba, która zdecydowała się na jego sporządzenie, żyje. Natomiast w przypadku jej śmierci zachowuje się ostatnią sporządzoną wersję.
Przeczytaj również: Jakie informacje powinien zawierać akt notarialny?
Czy każdy testament jest ważny?
Należy pamiętać, że nie każdy testament będzie mógł być obowiązujący. Żeby miał on moc prawną, musi być napisany lub wygłoszony w określonych warunkach. Najpopularniejszą wersją jest ten wykonany w towarzystwie notariusza, który potwierdza jego prawomocność. Możliwe jest także jego sporządzenie w towarzystwie włodarza gminy, powiatu czy województwa.
Przeczytaj również: Po co sporządza się akt notarialny?
W przypadku zagrożenia życia testament można sporządzić również w obecności innych osób, które są dla testatora obce. Jednak muszą one w możliwie jak najszybszym czasie udać się do sądu, aby zeznać, co usłyszały i jaka było ostatnia wola zmarłego. Jeżeli podane wersje będą się od siebie różnić, to testament może zostać unieważniony i podział majątku nastąpi poprzez standardowe dziedziczenie.
Gdzie można otworzyć testament?
Otworzenie testamentu może nastąpić na kilka sposobów. W głównej mierze zależy to od tego, w jaki sposób został on sporządzony. Jeśli ustalono go na zwykłej kartce papieru bez udziału innych osób, to sprawą podziału majątku zajmuje się sąd.
Natomiast jeżeli testament został sporządzony u notariusza, to może on tam być również otworzony. Takie usługi świadczy między innymi Kancelaria Notariusz na Woli. Złożony tam dokument nabiera mocy prawnej wraz ze śmiercią spadkodawcy i ostatnia wola musi zostać spełniona. Natomiast, jeżeli nie zostanie przyjęta, to może się zdarzyć, ze cały majątek trafi do Skarbu Państwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana