Jakie wymogi formalne musi spełniać akt notarialny?
Akt notarialny jest dokumentem o charakterze urzędowym, dlatego też konieczne jest, aby spełniał określone wymagania formalne. Elementy, jakie powinien zawierać, zostały określone prawnie ustawą z 1991 roku. Osobą odpowiedzialną za ich dopilnowanie jest notariusz, który też sporządza dokument. Sprawdź, jakie wymogi musi spełnić akt notarialny, aby mieć pewność, że jest on ważny.
Akt notarialny i elementy, jakie powinien zawierać
Niezależnie od sytuacji, w której sporządzany jest akt notarialny, musi mieć on zawsze formę pisemną. Powinien uwzględniać również informacje dotyczące dnia, miesiąca oraz roku, kiedy został przygotowany. W dokumencie konieczne jest także zawarcie informacji takich jak:
Przeczytaj również: Jakie informacje powinien zawierać akt notarialny?
miejsce sporządzenia aktu,
dane notariusza,
dane osób, których dotyczy akt i osób oraz firm, które uczestniczą w jego odczytaniu.
W przypadku osób niebędących obywatelami Polski, konieczne jest umieszczenie informacji o ich obywatelstwie. Prawidłowo sporządzony akt powinien zawierać klauzulę, że został on odczytany, przyjęty przez strony oraz podpisany. Kancelaria Notarialna w niektórych sytuacjach, na specjalne życzenie stron, umożliwia umieszczenie w dokumencie dodatkowych informacji. Najczęściej dotyczą one godziny, kiedy został sporządzony i podpisany.
Przeczytaj również: Czym jest akt notarialny?
Jakie pozostałe wymogi formalne musi spełniać akt notarialny?
Kluczowe w spisaniu dokumentu jest jego podpisanie w sposób świadomy oraz bez przymusu osoby trzeciej. Notariusz przy sporządzaniu dokumentu dodatkowo potwierdza tożsamość osób w nim wymienionych. Jeżeli urzędnik w którymkolwiek momencie będzie miał wątpliwości co do zdolności podpisania aktu przez którąś ze stron może odstąpić od czynności prawnych. Kancelarie notarialne dodatkowo przed przystąpieniem do prac związanych z przygotowaniem aktu notarialnego przedstawiają ważne informacje dla każdej ze stron. Jest to między innymi wykaz potrzebnych dokumentów niezbędnych w konkretnym przypadku. Te mogą różnić się zależnie od tego, czego dotyczy sprawa. Każda ze stron, która występuje w akcie notarialnym, jak również w jego dodatkowych arkuszach, musi zostać ponumerowana i połączona w jeden dokument. Dodatkowo strony muszą zostać zaparafowane przez strony, których on dotyczy. Bez tego można podważyć jego ważność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana