Jakie zalety ma akt poświadczenia dziedziczenia w porównaniu do sądowego stwierdzenia nabycia spadku?

Uporządkowanie spraw spadkowych czeka każdego. Procedury dokumentowania praw do dziedziczenia nie są skomplikowane. Spadkobierca może wystąpić do sądu o prawo do nabycia spadku. Od 2008 roku akty poświadczenia dziedziczenia wydają kancelarie adwokackie. Oba sposoby mają swoje pozytywy i negatywy. Jakie zalety ma akt poświadczenia dziedziczenia w porównaniu do sądowego stwierdzenia nabycia spadku?
Jak sporządza się notarialny akt poświadczenia dziedziczenia?
Akt poświadczenia dziedziczenia to prosty sposób na udokumentowanie praw do nabycia spadku. Mimo że prawo do dziedziczenia powstaje z chwilą otwarcia spadku automatycznie, czasami istnieje konieczność posiadania dokumentów potwierdzających ten fakt. Należy do nich dochodzenie należności od dłużników spadkodawcy. Również w przypadku dziedziczenia nieruchomości spadkobierca musi wykazać swoje prawa, które wpisuje w księdze wieczystej.
Przeczytaj również: Jakie aspekty prawne warto rozważyć przed zawarciem intercyzy?
W celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza muszą stawić się wszyscy spadkobiercy. Najpierw spisuje się protokół. Zawiera żądanie dziedziczenia złożone przez wszystkich zainteresowanych, oświadczenie o testamencie i braku toczących się postępowań spadkowych, oświadczenie dotyczące osób wyłączających spadkobierców lub współdziedziczących oraz informacja o obywatelstwie i miejscu pobytu zmarłego w chwili śmierci. Ponadto musi się w nim znaleźć informacja o posiadaniu gospodarstwa rolnego oraz odpis aktu zgonu i stanu cywilnego spadkobierców. Akt poświadczenia dziedziczenia zawiera tytuł dziedziczenia i określenie spadkodawcy oraz spadkobierców, a także wysokość przypadającego im spadku.
Przeczytaj również: Jakie są najczęstsze błędy przy sporządzaniu testamentu u notariusza?
Jak wystąpić do sądu o nabycie spadku?
Wniosek o stwierdzenia nabycia spadku należy złożyć do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania spadkodawcy, o ile można je ustalić. Trzeba wymienić spadkobierców oraz dołączyć akt zgonu spadkodawcy, testament i akty urodzenia spadkobierców wraz z dokumentami potwierdzającymi stan cywilny. Odpisów wniosku musi być tyle, ile osób bierze udział w postępowaniu. W przypadku braku wątpliwości postępowanie kończy się po jednej rozprawie. W przypadku wątpliwości procedura może trwać znacznie dłużej.
Przeczytaj również: Jakie są zalety sporządzania testamentu u notariusza w Bydgoszczy?
Zaletą rozwiązania sądowego są niższe koszty. Opłata sądowa to 50 złotych. Notarialne poświadczenie dziedziczenia wiąże się z większymi wydatkami. Mieszkańcy Gliwic zgłosić się mogą do znajdującej się w centrum miasta Kancelarii Notarialnej Anny Mańk, ponieważ nie obowiązuje rejonizacja, jak w przypadku postępowania sądowego. Akt poświadczenia dziedziczenia może sporządzić kancelaria w najdogodniejszej lokalizacji. Ponadto proces trwa znacznie krócej, niż w przypadku występowania do sądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Notarialna Sylwia Środoń-Fugas
Notariusze woj. podkarpackie35-315 Rzeszów, mjr. Kopisto 4
-
Maria Kowalska-Złamaniec Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci woj. podkarpackie35-328 Rzeszów, Geodetów 1
-
Aneta Wasiluk Kancelaria radcy prawnego
Adwokaci woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1
-
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Kołodziejczyk
Radcy prawni woj. warmińsko-mazurskie14-100 Ostróda, Jana III Sobieskiego 3A lok. 2