Kiedy komornik może odstąpić od licytacji?

Te osoby, które nie mogą wywiązać się ze spłaty zadłużenia, muszą liczyć się z tym, że komornik zajmie ich majątek. Przy niedużych należnościach egzekutor zajmie ich konto bankowe, natomiast przy dużych kwotach dokona on egzekucji nieruchomości. Jeśli zostaną one zajęte, prędzej czy później dojdzie do licytacji. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby powstrzymać licytacje komornika? Przeczytaj nasz artykuł.
Jak wygląda licytacja komornicza?
Po zajęciu i oszacowaniu ceny nieruchomości, profesjonalny komornik przystępuje do ostatecznego etapu, czyli do sprzedaży. W takiej sytuacji ogłasza on licytację publiczną, w której mogą wziąć udział osoby trzecie. Jeżeli zadłużona osoba się zgodzi, wówczas komornicy mogą sprzedać dany przedmiot z wolnej ręki. Stanowi to jednak wyjątek, w szczególności, gdy chodzi o takie rzeczy, jak np. auto.
Osoby, które przystępują do przetargu, muszą wpłacić określoną rękojmie. Zazwyczaj wynosi ona 1/10 kwoty oszacowania ruchomości. Kwestia rękojmi jest niezwykle istotna, gdyż daje gwarancję późniejszej realizacji przyrzeczenia zainteresowanego o wpłacie całości sumy. Jeżeli tego nie zrobi, to dana rękojmia przepada. Pod pewnymi względami przypomina ona zadatek, który występuje w przepisach kodeksu cywilnego. Rękojmi nie może złożyć wierzyciel, jeżeli kwota jego należności jest równa, albo większa od kwoty rękojmi.
Czy można powstrzymać licytacje komornika?
Nie ma niestety sprawdzonych sposobów na to, by licytacja nie doszła do skutku. Najlepszym i często jedynym sposobem na wstrzymanie licytacji komornika jest spłata całego zadłużenia wraz z kosztami jeszcze sprzed rozpoczęciem licytacji. Zgodnie z art. 981 kodeksu postępowania cywilnego spłacenie długów sprawia, że komornik umarza postępowanie i do licytacji nie dochodzi. Jednak takie postępowanie jest zazwyczaj niemożliwe, ponieważ dłużnik nie posiada takiej kwoty pieniężnej, by spłacić należności.
Jeżeli dłużnik nie posiada całej kwoty, może jednak spróbować dogadać się z komornikiem. W takiej sytuacji wszystko zależy od dobrej woli obu stron. Jeżeli będzie ona zauważalna, egzekutor może zgodzić się na odroczenie lub całkowite zawieszenie licytacji. Dobrze jest wcześniej obmyślić skuteczny plan działania i dać komornikowi zachętę do tego, by przystał na nasze żądania. Można zaproponować mu przykładowo wpłacenie części kwoty pieniędzy i przyrzec regularne spłacanie należności.
Kiedy komornik może zrezygnować z licytacji?
Jednym ze sposobów na to, by komornik zrezygnował z licytacji jest złożenie przez dłużnika w toku licytacji zażalenia na przybicie własności nieruchomości dokonane przez komornika. Wówczas obecny na licytacji dłużnik może złożyć do protokołu licytacji skargę na czynności komornika. Może to zrobić, jeśli komornik naruszy m.in., przepisy dotyczące najniższej ceny przebicia, publicznego charakteru licytacji lub wyłączenia od udziału w przetargu.
Innym przypadkiem, kiedy komornik może jeszcze zrezygnować z licytacji, jest uchylenie tytułu wykonawczego i umorzenie egzekucji. W takiej sytuacji należy złożyć do sądu wniosek o prawidłowe dostarczenie tytułu egzekucyjnego. Poza tym trzeba także złożyć środek zaskarżenia przeciwko tytułowi wykonawczemu, czyli sprzeciw od nakazu zapłaty. W tym samym czasie trzeba także korespondować z komornikiem, byśmy na bieżąco wiedzieli, jaki jest aktualny stan sprawy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mariola Woźnialis Komornik Sądowy Przy Sądzie Rejonowym
Komornicy woj. łódzkie90-361 Łódź, Piotrkowska 270
-
Dr Maciej Kaczmarzyk Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Kluczborku
Komornicy woj. opolskie46-200 Kluczbork, Wolności 12
-
Olbrich Krzysztof Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza
Komornicy woj. małopolskie30-701 Kraków, Ślusarska 8 lok. LU3