Kiedy ZUS może zażądać zwrotu zasiłku chorobowego?

Niektóre dolegliwości i schorzenia uniemożliwiają wykonywanie zawodu. Wówczas wsparciem w kłopotach finansowych może być skorzystanie z zasiłku chorobowego. Zdarza się jednak, że ZUS żąda zwrotu tego świadczenia. W jakich przypadkach może dojść do sytuacji tego typu? Przeczytaj tekst, aby poznać odpowiedź na to pytanie oraz dowiedzieć się więcej.
W jakich sytuacjach konieczny jest zwrot zasiłku chorobowego?
Możliwość pobierania zasiłku chorobowego ułatwia nieco sprawę finansową osobom, które nie są zdolne do pracy z powodu różnorodnych problemów ze zdrowiem. Niestety czasem dochodzi do nadużyć w tym zakresie - mogą one polegać między innymi na pobieraniu świadczenia pomimo ustania choroby, która dotychczas dawała do niego prawo. Zwrot zasiłku chorobowego może być wymagany wówczas, kiedy okaże się, że dana osoba mimo swojego schorzenia wykonywała pracę zarobkową, a jednocześnie pobierała zasiłek chorobowy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych można zażądać oddania pobranych pieniędzy także w sytuacji, kiedy wyjdzie na jaw, że obywatel otrzymywał je na podstawie fałszywych oświadczeń, a nawet dokumentów, a zatem tak naprawdę nie przysługiwały mu żadne dodatkowe środki. Czasem okazuje się, że wysokość wypłaconego świadczenia została źle obliczona i wtedy również może (acz nie musi) powstać konieczność dokonania zwrotu części świadczenia. Niestety prawo jest dosyć zawiłe, a ponadto ciągle się zmienia i często niewiele potrzeba, aby nieświadomie popełnić błąd, który będzie miał nieprzyjemne konsekwencje. Jak ich unikać?
Zalety korzystania z porad prawnych
Na szczęście w kancelariach działają specjaliści, którzy są gotowi na pomoc klientom w różnorodnych sprawach prawnych, również tych związanych ze zwrotem zasiłku chorobowego. Taką usługę oferuje między innymi radca prawny Wojciech Chmurak. Zdecydowanie warto korzystać z profesjonalnego wsparcia, tak aby uniknąć problemów związanych z niedopatrzeniami lub z niepoprawną interpretacją przepisów. Osoby pracujące w kancelariach powinny stale aktualizować swoją wiedzę, by być gotowymi na nowe wyzwania, jakie stawiają przed nimi kolejni klienci. Z tego względu warto decydować się na korzystanie z usług specjalistów, którzy cieszą się dobrą opinią.
Pobieranie zasiłku chorobowego przez osoby, którym świadczenie to nie przysługuje, często nie wynika ze złych intencji, a jest jedynie efektem nieświadomego błędu. Nadto, ZUS kieruje się swoimi interpretacjami prawa, często zaś w orzecznictwie pojawiają się odmienne poglądy lub też możliwym jest wykazanie w toku postępowania sądowego, że podstawy na których oparł się ZUS odmawiając świadczenia nie polegają na prawdzie lub nie uzasadniają obowiązku zwrotu świadczenia. Warto skontaktować się ze specjalistą, aby uniknąć dodatkowych problemów i w ten sposób oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów i strat finansowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aneta Wasiluk Kancelaria Radcy Prawnego
Adwokaci woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1
-
Wróblewski Maciej Notariusz Kancelaria Notarialna
Notariusze woj. warmińsko-mazurskie10-546 Olsztyn, Dąbrowszczaków 4 lok. 2
-
Aneta Dziewior-Stankiewicz Kancelaria Adwokacka Adwokat
Adwokaci woj. opolskie47-100 Strzelce Opolskie, Bolesława Chrobrego 2 lok. 17b