Kto może być obrońcą oskarżonego w sprawie karnej?
Sprawy karne wiążą się z możliwością orzeczenia wobec oskarżonego wysokiej grzywny, ale także pozbawienia albo ograniczenia wolności, w zależności od rodzaju zarzucanego czynu. Ponieważ przewidziane w przepisach kary są bardzo dotkliwe, strony biorące udział w postępowaniu na wszystkich jego etapach powinny aktywnie korzystać z przysługujących im praw, w tym powołania pełnomocnika, który zajmie się przygotowaniem linii obrony i jej prowadzeniem.
Jakie są uprawnienia obrońcy?
Podejrzany lub oskarżony w sprawie karnej może mieć trudności z właściwym przygotowaniem swojej obrony, zarówno z powodu zastosowanych środków zapobiegawczych w postaci aresztu, jak i braku znajomości obowiązujących przepisów oraz istniejących procedur. Osoby znajdujące się w takiej sytuacji mogą jednak skorzystać z pomocy adwokata. W Częstochowie sprawami karnymi zajmuje się Kancelaria Adwokacka Małgorzaty Modłasiak, podejmując działania już na etapie postępowania przygotowawczego, tj. podczas zbierania materiału dowodowego. Obrońca może m.in. uczestniczyć w przesłuchaniu lub wizji lokalnej, a w sytuacji, gdy zastosowano środek zapobiegawczy, ma możliwość złożenia wniosku o jego uchylenie lub zmianę na bardziej adekwatny do wagi zarzucanego czynu np. poręczenie albo dozór policyjny czy wydanie zakazu opuszczania kraju. Podczas rozprawy adwokat może przedstawiać materiał dowodowy, w tym również powoływać świadków i zadawać im pytania, a także wnosić o zasięgnięcie opinii biegłych. Jego uprawnienia pozwalają też na zadawanie pytań świadkom powoływanym przez oskarżyciela.
Przeczytaj również: Sprawy karne - kiedy należy zwrócić się o pomoc do adwokata?
Adwokat jako wsparcie dla pokrzywdzonych
Adwokat może również zostać pełnomocnikiem pokrzywdzonego albo jego najbliższej rodziny. Daje mu to prawo do udziału we wszystkich etapach postępowania, a także występowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Może brać udział w czynnościach przygotowawczych w ramach zbierania materiału dowodowego, np. prowadzeniu przeszukań, dokonywaniu oględzin czy przesłuchiwaniu świadków. W czasie procesu może zgłaszać wnioski dowodowe i zadawać pytania. Po wydaniu orzeczenia może wystąpić z apelacją, jeśli wyrok nie zadowala pokrzywdzonego. Pomoc prawną w sprawach karnych świadczy Kancelaria Adwokacka adwokat Małgorzaty Modłasiak, zajmująca się także osobami już skazanymi.
Przeczytaj również: Kiedy należy zgłosić się do adwokata?
Przeczytaj również: Rola adwokata w procesie apelacyjnym w sprawach karnych - co warto wiedzieć?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana