Na czym polega zastępstwo procesowe?

Popularne „wzięcie prawnika”, który będzie reprezentował nasze interesy przed sądem, w nomenklaturze prawniczej określane jest zastępstwem procesowym. To właśnie na nim skupiamy się więc w tym artykule. W związku z tym dowiesz się z niego czym tak właściwie jest zastępstwo procesowe, w jaki sposób jest ono ustanawiane oraz jakie koszty są z nim związane.
Czym jest zastępstwo procesowe i jaki jest jego zakres?
Zastępstwo procesowe to nic innego jak reprezentowanie i występowanie przed sądem za stronę postępowania przez specjalistę z zakresu prawa, czyli adwokata lub radcę prawnego, z którego usług w Lublinie skorzystać można między innymi w Kancelarii Radcy Prawnego Karoliny Przeniosło-Majka. Może być one ustanawiane zarówno na potrzeby postępowań cywilnych, jak i administracyjnych. Dodatkowo poza reprezentowaniem klientów przed sądem poprzez uczestnictwo w rozprawach prawnik będący zastępcą procesowym może także zajmować się za swoich klientów:
sporządzaniem pism procesowych, takich jak pozwy czy apelacje lub skargi,
zawarciem ugody,
interpretowaniem pism oraz wyroków,
zrzeczeniem się roszczenia oraz uznaniem powództwa,
poszukiwaniem dowodów mających znaczenie w sprawie.
W jaki sposób nadaje się zastępstwo procesowe?
Zastępstwo procesowe nadawane jest w formie umowy o świadczenie usług, która regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego. Oprócz podpisania stosownej umowy z radcą prawnym konieczne jest jednak także udzielenie mu pełnomocnictwa, związanego ze wszystkimi czynnościami, których dotyczy dane postępowanie sądowe.
Ile kosztuje zastępstwo procesowe?
To ile kosztuje zastępstwo procesowe, zależne jest od stopnia skomplikowania sprawy, której ono dotyczy. Minimalne stawki w tym przypadku określone są jednak w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. dotyczącym opłat za czynności adwokackie i czynności radców prawnych. Jeśli chodzi o koszty zastępstwa procesowego, warto jednak pamiętać, że można ich uniknąć, gdy zostanie złożony wniosek o ich zasądzenie. W takim przypadku poniesie je strona postępowania, która przegra przed Sądem.
Podsumowując, zastępstwem procesowym określa się nadanie pełnomocnictwa wybranemu prawnikowi na podstawie odpowiedniej umowy, która określa koszt oraz zakres tego typu usługi prawnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Andrzej Barabasz Notariusz Rafał Barabasz Notariusz Kancelaria Notarialna s.c.
Notariusze woj. kujawsko-pomorskie85-052 Bydgoszcz, Cieszkowskiego 17/2
-
Aneta Dziewior-Stankiewicz Kancelaria Adwokacka Adwokat
Adwokaci woj. opolskie47-100 Strzelce Opolskie, Bolesława Chrobrego 2 lok. 17b
-
Aneta Wasiluk Kancelaria Radcy Prawnego
Adwokaci woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1