Artykuł sponsorowany

Najważniejsze cele i zadania restrukturyzacji rozwojowej

Najważniejsze cele i zadania restrukturyzacji rozwojowej

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od jego wielkości, wymaga elastyczności, aby dostosować się do nieustannie zmieniającej się gospodarki. Zmiany, jakie niesie ze sobą restrukturyzacja, pozwala znacząco podnieść efektywność firmy oraz zwiększyć jej konkurencyjność na rynku. Istnieje kilka rodzajów restrukturyzacji, w tym restrukturyzacja rozwojowa. Jakie są założenia restrukturyzacji rozwojowej i jak ona przebiega?

Czym jest restrukturyzacja rozwojowa i jakie są jej cele?

Restrukturyzacja rozwojowa często mylona jest z restrukturyzacją naprawczą. Tym, co wyróżnia restrukturyzację rozwojową, są zmiany o charakterze strategicznym i długotrwałym. Jej celem, jak sama nazwa wskazuje, jest zdynamizowany rozwój firmy z wykorzystaniem wszystkich jej możliwości. Obejmuje istotne obszary aktywności gospodarczej i podnosi efektywność przedsiębiorstwa, zwiększa jego zyskowność, a także rozpoznawalność marki. Co więcej, pozwala na wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń oraz obniżenie stałych kosztów.

Jak wskazuje ekspert z Kancelarii Prawno-Ekonomicznej w Warszawie, prawidłowo przeprowadzona restrukturyzacja rozwojowa za najważniejsze cele przyjmuje wzrost udziału firmy na rynku, lepsze dostosowanie do potrzeb klientów, udoskonalenie wyrobów, rozwój eksportu, unowocześnienie bądź ulepszenie technologii produkcji oraz dostosowanie działalności przedsiębiorstwa do wymogów środowiskowych. Ponadto zaletą restrukturyzacji rozwojowej jest fakt, że, w przeciwieństwie do restrukturyzacji naprawczej, istnieje swoboda decyzyjna odnośnie czasu jej przeprowadzania oraz jej zakresu.

Jak przebiega restrukturyzacja rozwojowa i jakie obszary obejmuje?

Restrukturyzacja rozwojowa to długotrwały proces, który dostosowany jest do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa i trwa średnio od 2 do 5 lat. Często jest to naturalne następstwo restrukturyzacji naprawczej. Restrukturyzacja rozwojowa obejmuje aspekty przedmiotowe, jak np. zastosowane technologie, wytwarzany produkt, zatrudnienia oraz aspekty podmiotowe, w tym sfery finansowe, ekonomiczne czy prawnicze. Aby móc dostosować restrukturyzację do potrzeb firmy, konieczna jest dokładna analiza jej aktualnego stanu oraz sprecyzowanie celów, których osiągnięcie ma być możliwe właśnie dzięki temu procesowi.

To zadanie można powierzyć specjalistom zajmującym się doradztwem restrukturyzacyjnym. Wówczas można liczyć na kompleksową obsługę, wsparcie na każdym etapie restrukturyzacji przedsiębiorstwa oraz jej sukcesywne przeprowadzenie, niezależnie od profilu działalności firmy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy