Odszkodowanie za mobbing - jak je uzyskać?
Mobbing, czyli zastraszanie lub dyskryminacja przez współpracowników lub przełożonych, jest zjawiskiem coraz częściej spotykanym w polskich miejscach pracy. Długotrwałe narażenie na mobbing może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe czy choroby psychosomatyczne. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak ubiegać się o odszkodowanie za mobbing.
W jaki sposób wywalczyć odszkodowanie za mobbing w pracy?
Pierwszym krokiem w staraniach o uzyskanie odszkodowania za mobbing jest zgromadzenie dowodów potwierdzających występowanie tego zjawiska w miejscu pracy. Aby można było mówić o mobbingu, musi on trwać przynajmniej przez sześć miesięcy i polegać na uporczywym nękaniu lub poniżaniu pracownika przez jedną lub kilka osób. Dowodami mogą być na przykład nagrania rozmów, e-maile, smsy, zeznania świadków czy opinie lekarzy potwierdzające negatywny wpływ zachowań przełożonych na zdrowie pracownika.
Przeczytaj również: Kiedy należy zgłosić się do adwokata?
Kolejnym etapem jest ustalenie sprawców mobbingu. Mogą to być zarówno przełożeni, jak i współpracownicy osoby poszkodowanej. W przypadku mobbingu dokonywanego przez przełożonych, pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zaniechanie działań w celu zapobieżenia lub zakończenia mobbingu. Jeśli mobbing ma charakter grupowy, ważne jest ustalenie wszystkich osób uczestniczących w nękaniu oraz ich indywidualnego udziału w tym procederze.
Przeczytaj również: Jakie sprawy prowadzi adwokata w ramach prawa gospodarczego?
Gdy zbierzemy już niezbędne dowody i uda nam się ustalić sprawców mobbingu, możemy złożyć pozew o odszkodowanie do sądu pracy. Oprócz odszkodowania Białystok za doznaną krzywdę można także domagać się zadośćuczynienia za doznane szkody majątkowe – na przykład zwrotu kosztów leczenia czy utraconych zarobków. Ważne jest jednak, aby pamiętać o terminach – roszczenia odszkodowawcze z tytułu mobbingu przedawniają się po roku od dnia, w którym osoba poszkodowana dowiedziała się o swoim prawie do odszkodowania, jednak nie później niż po trzech latach od dnia ustania mobbingu.
Przeczytaj również: Dlaczego warto udać się do prawnika przed zawarciem umowy?
Ogólnie rzecz biorąc, dochodzenie odszkodowania za mobbing może być trudnym i czasochłonnym procesem. Ważne jest jednak zdanie sobie sprawy, że każdy pracownik ma prawo do godnego i wolnego od dyskryminacji środowiska pracy. Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą mobbingu, nie wahaj się szukać pomocy prawnej – to może być pierwszy krok do odzyskania swojego zdrowia i poczucia sprawiedliwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana