Materiał Partnera

Rola adwokata w sprawie karnej

Rola adwokata w sprawie karnej

Adwokat to ważny dla społeczeństwa zawód zaufania publicznego, który wspiera klientów w różnego rodzaju postępowaniach. Z jego usług korzysta się nie tylko przy okazji spraw cywilnych, ale często także karnych. W takich okolicznościach jego rola jest wyraźnie określona przez prawo i kodeks etyki zawodowej. Co należy wówczas do obowiązków takiego specjalisty?

Praca adwokata – co warto o niej wiedzieć?

Na czym dokładnie polega praca adwokata? Zadaniem takiego eksperta z dziedziny nauk prawniczych jest świadczenie pomocy prawnej. Usługi obejmują:

  • poradnictwo,
  • reprezentowanie klienta przed urzędami,
  • przygotowanie projektów aktów prawnych,
  • bronienie w postępowaniach przed oskarżycielami.

Bardzo ważne jest to, by w codziennej pracy, także w postępowaniach karnych, adwokat kierował się Regulaminem Wykonywania Zawodu Adwokata oraz Kodeksem Etyki Adwokackiej.

Przed adwokatem stawia się pewne obowiązki, które odnoszą się przede wszystkim do obrony interesów klienta.

Jaki jest zakres usług z zakresu prawa karnego?

Kancelarie, które specjalizują się w usługach na rzecz osób fizycznych, przewidują następujące czynności związane z prawem karnym:

  • reprezentowanie podejrzanych i oskarżonych w postępowaniach karnych;
  • reprezentowanie pokrzywdzonych, oskarżycieli posiłkowych;
  • sporządzanie zawiadomień o popełnieniu przestępstwa;
  • sporządzanie zażaleń, apelacji i kasacji;
  • sporządzanie wniosków o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego.

Prawnik, by mógł wykonywać swoje obowiązki zawodowe jako adwokat, powinien mieć ukończoną aplikację adwokacką. Jego nazwisko musi także znaleźć się na liście okręgowej rady adwokackiej.

Jakie obowiązki spoczywają na adwokacie w kontekście spraw karnych?

Konstytucja RP gwarantuje każdej osobie oskarżonej o przestępstwo możliwość obrony przed sądem w sprawie karnej.

Adwokat w sprawach karnych może występuje albo w charakterze obrońcy oskarżonego, albo jako jego reprezentant. Jednym z jego głównych zadań jest obrona oskarżonego, czyli podejmowanie zgodnych z prawem działań na korzyść klienta.

Pośrednim celem adwokata, na przykład z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Wyląg spółka partnerska, jest udowodnienie braku popełnienia przestępstwa przez podejrzanego lub oskarżonego. Jeśli jednak winę udowodniono, to prawnik dąży do jak najkorzystniejszego wyroku w zakresie kary i środków karnych.

Warto wiedzieć również o tym, że zgodnie z polskimi zapisami prawa, adwokat jest niezbędny również w sprawach związanych z przymusowym umieszczaniem osoby w zakładzie psychiatrycznym.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy