Umowa najmu lokalu u notariusza

Osoby wynajmujące mieszkanie bardzo często podpisują umowę bez udziału notariusza. Takie rozwiązanie okazuje się być niewystarczającym zabezpieczeniem na wypadek kłopotów z lokatorami. W przypadku braku opłat za wynajem lub zniszczonych mebli czy ścian akt notarialny jest dobrą podstawą do pociągnięcia najemców do odpowiedzialności. Czy warto zawierać umowę najmu u notariusza?
Z czego składa się umowa najmu?
Najlepszym rozwiązaniem, zapewniającym ochronę praw osoby wynajmującej, a także lokatora, jest zgłoszenie się do notariusza i podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Ten rodzaj umowy funkcjonuje w prawie od końca 2009 roku i jest przeznaczony do wynajmu nie dłuższego niż 10 lat. Jako zalety takiego sposobu wskazuje się ułatwienie eksmisji w przypadku niepłacenia czynszy lub zniszczenia mieszkania przez najemcę. Taki dokument składa się z 4 elementów:
treści umowy najmu okazjonalnego;
oświadczenia najemcy o poddaniu się rygorowi egzekucji;
oświadczenia najemcy wskazującego lokal, w którym będzie mógł zamieszkać na wypadek przeprowadzenia eksmisji;
oświadczenia właścicielowi lokalu lub osób mających prawo do dysponowania lokalem wyrażającego zgodę na zamieszkanie najemcy.
Oświadczenie o poddaniu się rygorowi eksmisji to dokument, który musi być sporządzony w formie aktu notarialnego. Dzięki temu wynajmujący może zweryfikować autentyczność tożsamości przyszłego lokatora. Wynika to z faktu, że kancelaria notarialna ma dostęp do bazy z informacjami na temat skradzionych dowodów osobistych i paszportów. O pomoc warto zwrócić się np. do Kancelarii Notarialnej Sławomir Puczyłowski.
Umowa najmu a eksmisja lokatora
Polskie prawo chroni najemców, nawet w przypadku rażących zaniedbań z ich strony. Ewentualna eksmisja wiąże się zawsze z czasem wypowiedzenia i okresem ochronnym. Od 1 listopada do 31 marca wykonanie egzekucji okazuje się niemożliwe. Często też eksmisja lokatora może być niemożliwa, ze względu na brak szans na zapewnienie lokatorowi lokalu zastępczego.
W przypadku oświadczeń zawartych w umowie najmu okazjonalnego najemca musi mieć zapewnione mieszkanie w sytuacjach kryzysowych. Jeśli mimo to nie wyraża zgody na opuszczenie mieszkania, właściciel może złożyć wniosek do sądu. Ważne, aby zawrzeć w nim klauzulę wykonalności dołączoną do umowy o najem okazjonalny wraz z żądaniem opuszczenia lokalu. Do tego należy załączyć niezbędne załączniki, które zwiększą prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia. W takich okolicznościach sąd wszczyna sprawę o eksmisję.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aneta Dziewior-Stankiewicz Kancelaria Adwokacka Adwokat
Adwokaci woj. opolskie47-100 Strzelce Opolskie, Bolesława Chrobrego 2 lok. 17b
-
Aneta Wasiluk Kancelaria Radcy Prawnego
Adwokaci woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1
-
Wróblewski Maciej Notariusz Kancelaria Notarialna
Notariusze woj. warmińsko-mazurskie10-546 Olsztyn, Dąbrowszczaków 4 lok. 2