Windykacja należności na drodze sądowej. Jak to wygląda w praktyce?

Sądowa windykacja należności to alternatywa dla windykacji polubownej i windykacji za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Charakteryzuje się dość dobrą skutecznością w odzyskiwaniu wierzytelności. Poprzedza ją zawsze etap, podczas którego dłużnik ma ostatnią szansę na uregulowanie płatności przed rozpoczęciem procesu. Windykacja sądowa uznawana jest za rozwiązanie ostateczne, stosowane wtedy, gdy inne sposoby zawodzą. Zobacz, jak wygląda w praktyce!
Etap początkowy sądowej windykacji należności
Pierwszym etapem jest skuteczne poinformowanie dłużnika, że jest wzywany do zapłaty. Wierzyciel musi mieć potwierdzenie faktu, że informacja ta dotarła do dłużnika. W tym celu najlepiej jest wysłać list polecony z potwierdzeniem odbioru. Na tym etapie bardzo ważne jest dążenie do polubownego rozwiązania w ramach tzw. windykacji przedsądowej. Umożliwia to rozłożenie długu na raty, zgodnie z możliwościami dłużnika. Jeśli to nie przyniesie spodziewanego efektu, i strony nie dojdą do porozumienia w ustalonym terminie, wierzyciel jest zmuszony do dochodzenia należności na drodze sądowej. Aby ustalić zasadność wszczęcia procedury sądowej i zgromadzić potrzebną dokumentację, najlepiej jest skontaktować się z kancelarią adwokacką. Takimi sprawami zajmuje się m.in. kancelaria adwokacka Wojciech Wojciechowski z Torunia.
Jak przebiega windykacja należności?
Sądowa windykacja wymaga posiadania wyroku lub nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności. Doświadczony prawnik pomoże Ci przejść przez proces sądowy windykacji należności i odzyskać Twoje pieniądze. Gdy wierzyciel przekaże dokumenty do komornika wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, rozpoczyna się windykacja należności. Komornik prowadzi egzekucję długu ze składników majątków, które należą do dłużnika. Może zająć jego wynagrodzenie, środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych, cenne ruchomości, prawa majątkowe i nieruchomości. Takie postępowanie trwa aż do momentu, gdy żądania wierzyciela zostaną zaspokojone. Windykacja należności na drodze sądowej to możliwość odzyskania pieniędzy, gdy inne środki nie są skuteczne. Jeśli kontakt z dłużnikiem jest utrudniony lub konsekwentnie odmawia on spłacenia swojego długu, można złożyć wniosek do sądu i dochodzić swoich praw poprzez egzekucję komorniczą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Irena Kleniewska Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni woj. mazowieckie00-870 Warszawa, Wronia 45 lok. lok.175
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Płocica
Adwokaci woj. zachodniopomorskie75-500 Koszalin, marsz. Piłsudskiego 5
-
Wróblewski Maciej Notariusz Kancelaria Notarialna
Notariusze woj. warmińsko-mazurskie10-546 Olsztyn, Dąbrowszczaków 4 lok. 2
-
Aneta Wasiluk Kancelaria Radcy Prawnego
Adwokaci woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1